Älska mig i Paris
premium
30 Maalis 2022Kaunokirjallisuus

Älska mig i Paris

Kirjailija: Felicia Meyer
Lukija: Veronica Kurba

80-talets Paris. Au-pair och modeller, bohemer och bartenders. Takåsar, broar och regnblanka boulevarder. Vindlande trappor och svindlande höjder. Livet låg framför oss. Dina händer i mitt hår. Min mun mot din. Just då visste vi inte vad vi hade men vi levde som om varje dag var den sista. För efteråt är det alltid försent.

Jag var fascinerad av Gabbis kyliga ögon och hennes extravaganta stil. Jag förstod mig inte på henne riktigt, trodde inte ens jag kände vad jag kände, jag hade aldrig varit intresserad av kvinnor. Jag kunde tycka de var vackra. Inget mer. Vi hade varsin pojkvän på den tiden. Pojkvänner hade man lika självklart som mens eller sminkväskor. Men jag hade aldrig kunnat föreställa mig att det som hände mellan mig och Gabbi skulle bli något helt annat.

"Älska mig i Paris" följer Irma och Gabbi på en nostalgitripp till Paris på 80-talet. I en smal säng i en mörk jungfrukammare under takåsarna frodas ljusa storslagna drömmar om framtiden. De älskar både varandra och andra, utforskar både sin sexualitet och tillvarons möjligheter. Men livet blir inte alltid som man tänkt.

Uusimmat Kaunokirjallisuus

mahdotonta-2
tuntematon-vieras
ellinorin-rohkea-ratkaisu
unohdettu-tytar-2
tunturisaaga-7-todistaja
murha-takapihallani
mustempi-kuin-yo
rekolan-poltetut
musta-kivi
tummanpunainen-ruusu
rakkautta-ja-rapistuneita-mokkeja
koiperhonen
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
kohti-kaukasusta
katoamistemppu
luhistuminen
syvyyden-vartijat
kerailija-3
levoton-kesa-tytto-hamarista-3
hafni-kertoo
pimeyden-syli-2
rakkauden-arvoinen
hakki
ruttotytto
harmaan-hehkua
taivaalla-virtaavat-joet
joulun-lahjat
enkelinkihara
vallaton-waltari
melkein-taydellinen-kesa

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4