Bortom solens strålar
premium
18 Loka 2018Kaunokirjallisuus

Bortom solens strålar

Kirjailija: Arkan Asaad
Lukija: Arkan Asaad

Tulossa pian...

Knappt tre år gammal anländer Amàr med sin familj till Sverige. De flyttar in i en välmående svensk förort, etablerar sig och lyckas skapa sig ett gott liv.

Tills en dag. På julafton när Amàr är 12 år får fadern ett samtal. Det första livstecknet från hemlandet. Fadern inser vilket oerhört högt pris de som blev kvar har fått betala för deras frihet. Tyngd av skuld raserar han på kort tid allt de har byggt upp. Familjen tvingas flytta från det trivsamma villaområdet till en förort försänkt i djup fattigdom och misär.

På en plats utan framtidstro är det svårt att följa sina drömmar, men Amàr är fast besluten om att hans öde inte är förutbestämt. Samtidigt som han kämpar för att hitta mening i sin nya tillvaro blir familjens problem allt större. Faderns eskalerande våldsamhet gör att ingen av dem längre kan känna sig säkra.

Bortom solens strålar är den tredje boken om Amàrs liv, och den bok som sammanlänkar de två tidigare. Vi får här veta vad som hände Amàr och hans familj den ödesdigra tid som utspelar sig mellan frihetskampen som genomsyrar Blod rödare än rött och det förtryck som Amàr utsätts för i Stjärnlösa nätter.

Uusimmat Kaunokirjallisuus

mahdotonta-2
tuntematon-vieras
ellinorin-rohkea-ratkaisu
unohdettu-tytar-2
tunturisaaga-7-todistaja
murha-takapihallani
mustempi-kuin-yo
rekolan-poltetut
musta-kivi
tummanpunainen-ruusu
rakkautta-ja-rapistuneita-mokkeja
koiperhonen
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
kohti-kaukasusta
katoamistemppu
luhistuminen
syvyyden-vartijat
kerailija-3
levoton-kesa-tytto-hamarista-3
hafni-kertoo
pimeyden-syli-2
rakkauden-arvoinen
hakki
ruttotytto
harmaan-hehkua
taivaalla-virtaavat-joet
joulun-lahjat
enkelinkihara
vallaton-waltari
melkein-taydellinen-kesa

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4