En brud åt hertigen
premium
20 Huhti 2023Romantiikka

En brud åt hertigen

Kirjailija: Barbara Cartland
Lukija: Monica Einarson
"Hon vände sig om och flämtade till, för där, på en magnifik, svart hingst, satt en man som såg ut just som hon alltid hade föreställt sig djävulen. Hon betraktade hans ansikte, som var tilldragande men utan tvekan cyniskt och desillusionerat, hans mörka ögon, vars spefulla glimt underströks av hans höjda ögonbryn, och den höga cylinderhatten som satt lätt på sned på hans mörkhåriga huvud och tycktes utgöra en passande ersättning för den gloria som han en gång hade varit i besittning av."

Anita Lavenham hade precis deltagit i en kyrklig mässa. Fantasin var livlig och hon får en vision av hur djävulen själv skulle kunna se ut. Dagdrömmarna byts mot verklighet när han plötsligt står där framför henne, det var som om Lucifer var förkroppsligad. Deras blickar möts men det blir ett kort möte. Mannen på den svarta hingsten, vem var han egentligen förutom oerhört stilig?

Mannen ska visa sig vara son till änkehertiginnan av Ollerton, Kerne var hans namn, den femte hertigen av Ollerton. Att hertigen var i behov av en fru var självklart, men med den promiskuösa livsstil han hittills ägnat sig åt kräver hans mor snart åtgärder i form av ett arrangerat äktenskap. Hans mor ser helst att sonen gifter sig av kärlek, men han själv tycks vara av uppfattning att kärlek och äktenskap inte hör ihop. Till slut vinner en ung flicka hans hjärta, men har de inte setts förut?

Uusimmat Romantiikka

kom-tillbaka
hall-mig-nara
porslinsdockan
en-magisk-man
en-god-kvinna
olycksfagel
rampljus
mord-i-mareld
alskade-polis-2
nouveau-riche
be-mig-stanna
fel-sida-alven
vart-vagen-an-bar
melodier-av-mord
hooked-svensk-utgava
pannkakshuset-strawberry-patch
den-lilla-rosenstugan-vid-havet
vi-ses-i-appellunden
skenet-bedrar
hundpatrullen-haller-koll
forsvunnen
hotellet-lilla-rakan
kafe-baby-dragon
mord-i-ljusa-natten
mitt-hjartas-omvag
storasystern
dirty-diana-2
i-nod-och-lust
kara-kusin
en-dag-kan-allt-vanda

Löydä seuraava suosikkisi

kotiapulainen
rakkautta-rivien-valissa
suomalaiset-sarjamurhaajat
hildur
me-olimme-valehtelijoita
auschwitzin-viulisti
jaljilla-3
normaaliusrodeo
kotiapulainen
yellowface
auschwitzin-katilo
syyntakeettomat
valkea-lilja