Gloria : i rasismens skugga
premium
25 Syys 2024Elämäkerrat

Gloria : i rasismens skugga

Kirjailija: Gloria Ray Karlmark, Elisabeth Åsbrink

Gloria Ray var fjorton år när hon stoppades av beväpnade vita soldater från att börja på Little Rocks Central High School i Arkansas. Året var 1957 och delstatens guvernör vägrade att låta henne och ytterligare åtta svarta ungdomar att ta steget in på den helvita skolan. Den dagen tog min barndom slut , säger Gloria i dag.

Gloria Ray och de andra tonåringarna i The Little Rock Nine var de första som agerade utifrån Högsta domstolens beslut från 1954 där det slogs fast att segregation av svarta och vita barn i amerikanska skolor stred mot grundlagen. Arkansas motstånd var så starkt och våldsamt att president Dwight Eisenhower tvingades sätta in beväpnade elittrupper som dagligen eskorterade de nio svarta ungdomarna till skolan.

Händelsen blev en världsnyhet och en bricka i det kalla kriget, såväl som en chockartad exponering av rasismens Amerika. De nio ungdomarna i The Little Rock Nine är numera ikoner i den amerikanska medborgarrättsrörelsens historia.

Men priset var högt. De fick utstå trakasserier, dödshot och våld och deras föräldrar och syskon drabbades hårt, liksom de som stödde deras kamp för rättvisa. Det slutade med att Arkansas guvernör hellre stängde alla allmänna skolor och hellre än att låta afroamerikanska barn blanda sig med vita, och tusentals ungdomar påverkades av beslutet.

Gloria Ray skulle senare gifta sig med en svensk formgivare och flytta till Sverige. Gloria är berättelsen om det där året som skulle förändra hennes liv, men också om den amerikanska rasismen och slaveriet den vuxit ur, oupplösligt förenade i historien om USA.

 

Elisabeth Åsbrink är en av våra främsta fackboksförfattare, flerfaldigt prisbelönad och översatt till runt 25 språk. Hennes senaste bok är biografin om Victoria Benedictsson Mitt stora vackra hat från 2022. Hennes augustnominerade debutbok, Smärtpunkten, om morden i Malexander och Lars Noréns pjäs Sju tre har blivit en uppmärksammad tv-serie i SVT denna vår.

Gloria Ray Karlmark har en examen i kemi och matematik och har bland annat arbetat som systemanalytiker och patentingenjör, med anställningar på IBM och Philips i Nederländerna. Hon flyttade till Sverige 1969, och har huvudsakligen varit bosatt här sedan dess. Hennes berättelse har aldrig tidigare skildrats i bokform.

Uusimmat Elämäkerrat

olga-temonen-aika-jonka-sain
olga-temonen-olgan-aani-aika-jonka-sain
kytta-ja-kynamies-k2j2
irwin-vuosi-vuodelta
ior-bockin-suuri-saaga
viinapoliisi
avoin-vuosi
meripelastajat
aiti-ala-unohda-minua
kytta-ja-kynamies-k2j1
sanoitko-minulle-rakkaus
aitini-talossa
silloin-emme-viela-tienneet
silmatippamurhaaja-ja-muita-myrkyllisia-naisia
valehtelijoiden-kaupunki
kirurgina-aarioloissa
kuolinpesa
anssi-kela-laulut-levyt-ja-lavat
haamutarinoita
saman-katon-alla-2
kakolasta-kuubaan
audrey
jesse-markin
syyttaja-ii
vakooja-perheessa
suomen-murhaajanaiset
sydamellisin-terveisin
katoava-aiti
enkelten-leipaa
helvi-hamalainen

Löydä seuraava suosikkisi

aitikirja-2
niko
jht-missio-vai-mielenrauha
toivo-on-tekoja
jaljilla-4
tinna
poikaystava
petetty-2
woltin-tarina
mita-kuolleet-kertovat
kaikki-elamastani
teddy
profiloija