Hav i svallning
premium
15 Huhti Kaunokirjallisuus

Hav i svallning

Kirjailija: Ingrid Fernlöf
Lukija: Lo Kauppi

Thwaites-glaciären på Antarktis är stor som hela Storbritannien, och riskerar att helt eller delvis glida ned i havet. Det skulle innebära en höjning av havsnivån globalt med minst 60 centimeter. Statscheferna inom G7 och EU bestämmer sig för att förbereda världen på katastrofen genom att etablera ett projekt för kontrollerad sprängning av glaciären. Alla länder får ett år på sig att åtgärda och evakuera inför den kommande insatsen.

Magdalena Sjöhammar vid MSB, får uppdraget att leda den internationella insatsen för att utföra sprängningen. Det hon inte vet är att Ryssland planerar att sabotera hennes teams uppdrag. Ryssarna sätter samman en parallell grupp, till vilken Leif Leandersson blir förflyttad från sin tillvaro i det sibiriska arbetslägret.

I denna spännande direkta fortsättning på "Våg i vandring" tar sig Magdalena an ett större globalt hot och Leif ser en möjlig väg tillbaka till Sverige. Deras vägar korsas på det mest osannolika ställe och oväntade sätt.

Uusimmat Kaunokirjallisuus

mahdotonta-2
tuntematon-vieras
ellinorin-rohkea-ratkaisu
unohdettu-tytar-2
tunturisaaga-7-todistaja
murha-takapihallani
mustempi-kuin-yo
rekolan-poltetut
musta-kivi
tummanpunainen-ruusu
rakkautta-ja-rapistuneita-mokkeja
koiperhonen
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
kohti-kaukasusta
katoamistemppu
luhistuminen
syvyyden-vartijat
kerailija-3
levoton-kesa-tytto-hamarista-3
hafni-kertoo
pimeyden-syli-2
rakkauden-arvoinen
hakki
ruttotytto
harmaan-hehkua
taivaalla-virtaavat-joet
joulun-lahjat
enkelinkihara
vallaton-waltari
melkein-taydellinen-kesa

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4