I begynnelsen var mörkret
premium
10 Marras Dekkarit

I begynnelsen var mörkret

Kirjailija: Karin Fossum
Lukija: Kristofer Kamiyasu

Tulossa pian...

Sjuttonåriga Ruben Kornell festar med vänner i ett övergivet hus. Han somnar bakom några stolar och vaknar långt senare till ljudet av ett märkligt samtal. Ett samtal mellan två män han aldrig har sett förut.

Ruben uppfattar bara några ord, men stämningen mellan dem får honom att bli rädd och misstänka att de planerar ett brott. Eftersom han älskar true crime ser han situationen som en möjlighet att samarbeta med polisen.

Ruben vidarebefordrar sina misstankar om ett kommande brott till kriminalkommissarie Eddie Feber, som blir mycket skeptisk till det mystiska samtalet. Men när Rubens hyresvärd hittas mördad börjar Eddie ändå fundera - och misstänka Ruben.

Karin Fossum, född 1954, är en av Norges främsta kriminalförfattare. Fossum är översatt till över 30 språk och har belönats med bland annat Glasnyckeln, Rivertonpriset och Svenska Deckarakademins The Martin Beck Award.

Uusimmat Dekkarit

undercover-soluttautuja-rikollisten-maailmassa
murha-takapihallani
rekolan-poltetut
mustempi-kuin-yo
jaljilla-5-2
tummanpunainen-ruusu
katoamistemppu
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
hakki
enkelinkihara
kun-on-kaikki-katoava
nelja-kertaa-kosto-2
tapahtukoon-minun-tahtoni
routaan-kaadetut
joulukuun-julmat-lahjat
post-mortem-6
rosemary-housen-tapaus
tampereen-pimeat-tapaukset
kosto-ikuisessa-kaupungissa-2
suden-hetki-3
tuomitut-2
kuolema-sypressin-varjossa-2
milanon-nukkemestari-2
maaranpaa-tuntematon
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
villa-sibyllan-kirous-2
kuolema-lahettaa-viestin
pelon-labyrintti
aani-haudasta
gettoveljet

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4