I tjärnens mörker
premium
14 Maalis 2025Dekkarit

I tjärnens mörker

Kirjailija: Victoria Björn Blomqvist
Lukija: Angela Kovács

Livet har inte gått varligt fram med Jonatan Lindbäck. Minnen och ärr från det förflutna hemsöker honom och i sina mardrömmar ser han sin älskade Malin brinna, gång på gång. Hemligheterna från förr pressar Jonatan till att gå långt över sina egna gränser.

Samtidigt sker attentat på attentat mot forskningsanläggningen Wild Energy i Tandådalen – någon har gjort det till sin livsuppgift att stoppa uppförandet av vindkraftparken på kalfjället.

Ett möte i en bar förändrar allt för Jonatan och han dras in i en kamp på liv och död. Vem i hans närhet är kapabel till de våldsdåd som hotar att slita isär den lilla byn?

I tjärnens mörker är den avslutande delen i serien som utspelar sig i Sälen och vi får möta många av de människor som allting en gång började med. I de karga och dramatiska fjällen ökar desperationen och allt ställs på ända. Hur långt kan man gå för att skydda sina hemligheter? Och vilka gränser finns kvar när man har förlorat allt?

Victoria Björn Blomqvist arbetar som vice vd inom stålindustrin och bor i Karlstad med familj. Hon debuterade 2022 med Fjället tiger still som inledde Sälen-serien.


Uusimmat Dekkarit

sokeiden-valtakunta
enkelit-jotka-katosivat
parjattujen-paratiisi
maailmanlopun-murha
koti
suljettu-kansio
postikortti-murhaajalta
nummen-peto
kuolema-jokivarressa
tuntematon-mies
katajanokka-kello-kymmenen-2
ei-takkaa-ei-tupaa
magnum-opus
silmatippamurhaaja-ja-muita-myrkyllisia-naisia
rigor-mortis
vuoksi-ja-luode
unelmien-pankkiryosto
on-hiekka-polttavaa
yksi-muiden-joukossa
kuolinpesa
hiisi-viekoon-hengen
henna-bjork-valkyria
salattu-henkilollisyys
lahti-ilman-hyvasteja
viisi-pienta-possua
yon-pedot
vakivallan-saari
helvetin-portit
rei-shimura-menetysten-rannikolla
sydanveri

Löydä seuraava suosikkisi

aitikirja-2
niko
jht-missio-vai-mielenrauha
toivo-on-tekoja
jaljilla-4
tinna
poikaystava
petetty-2
woltin-tarina
mita-kuolleet-kertovat
kaikki-elamastani
teddy
profiloija