Inställd resa till Sabarmati
premium
1 Loka 2020Kaunokirjallisuus

Inställd resa till Sabarmati

Kirjailija: Majgull Axelsson
Lukija: Gunnel Fred

En mor som inte är en mor. En dotter som inte är en dotter.

Ändå har Lykke och Fatima bara varandra. Lykke är en ganska bitsk gymnasielärare i Nässjö, Fatima ett hittebarn från Indien som än en gång har blivit övergiven, nu av adoptivföräldrarna. Hon vet egentligen bara en sak om sig själv: att hon inte heter Fatima. När hon som nyfödd hittades vid floden Sabarmatis strand fick hon namnet Meera. Det bär hon som en hemlighet, ända till den dag då hon som 18-åring sätter sig på ett tåg, fast besluten att aldrig komma tillbaka.

Men Lykke blir kvar i Nässjö och försöker fortsätta sitt liv, trots mycket grubblande. Var det fel av henne att gripa in och ta hand om Fatima? Blev hon en misslyckad mamma, eftersom hon helt enkelt inte var mamma? Vart tog flickan vägen? Varför hör hon aldrig av sig?

En mörk eftermiddag i november, när Lykke är ute och går med sin hund, lägger en någon en behandskad hand mot hennes axel, drar henne åt sidan och slår.

Och han slår mycket hårt.

Uusimmat Kaunokirjallisuus

mahdotonta-2
tuntematon-vieras
ellinorin-rohkea-ratkaisu
unohdettu-tytar-2
tunturisaaga-7-todistaja
murha-takapihallani
mustempi-kuin-yo
rekolan-poltetut
musta-kivi
tummanpunainen-ruusu
rakkautta-ja-rapistuneita-mokkeja
koiperhonen
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
kohti-kaukasusta
katoamistemppu
luhistuminen
syvyyden-vartijat
kerailija-3
levoton-kesa-tytto-hamarista-3
hafni-kertoo
pimeyden-syli-2
rakkauden-arvoinen
hakki
ruttotytto
harmaan-hehkua
taivaalla-virtaavat-joet
joulun-lahjat
enkelinkihara
vallaton-waltari
melkein-taydellinen-kesa

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4