Papporna och ungen
premium
14 Kesä 2023Kaunokirjallisuus

Papporna och ungen

Kirjailija: Felix Ström
Lukija: Sebastian Karlsson

"När de sen älskade lekte de att han var hennes pappa. Hon ville att han skulle kalla henne för Ungen. Det var underbart, men han skämdes ändå. På morgonen kokade hon kaffet på sitt eget sätt, som hon ville ha det. Starkt som satan. Perkelestarkt."

Efter två färska uppbrott, bestämmer sig Kennet för att gå på ett bondage-event. Där möter han den polyamorösa Malin som han inleder en "pappa-dotter-lek" med, en lek som utvecklas till kärlek.

Förhållandet kompliceras av att Kennet samtidigt börjar göra sig fri från sin egen fars inflytande. Han får successivt allt svårare att motsvara de krav som ställs på honom i de båda relationerna.

Papporna och ungen är en roman om möten, separationer och kärlek, och om hur besvärligt det kan vara, både att vara vuxen och unge. Den ger ett manligt perspektiv på de komplicerade psykologiska transaktioner som förekommer i "pappa-dotter-relationer", men även i relationen mellan män och kvinnor samt mellan pappor och deras barn. En relationsroman som utmanar normer och förväntningar på kärlek.

Uusimmat Kaunokirjallisuus

mahdotonta-2
tuntematon-vieras
ellinorin-rohkea-ratkaisu
unohdettu-tytar-2
tunturisaaga-7-todistaja
murha-takapihallani
mustempi-kuin-yo
rekolan-poltetut
musta-kivi
tummanpunainen-ruusu
rakkautta-ja-rapistuneita-mokkeja
koiperhonen
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
kohti-kaukasusta
katoamistemppu
luhistuminen
syvyyden-vartijat
kerailija-3
levoton-kesa-tytto-hamarista-3
hafni-kertoo
pimeyden-syli-2
rakkauden-arvoinen
hakki
ruttotytto
harmaan-hehkua
taivaalla-virtaavat-joet
joulun-lahjat
enkelinkihara
vallaton-waltari
melkein-taydellinen-kesa

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4