Post Mortem
premium
16 Tammi 2025Dekkarit

Post Mortem

Kirjailija: David Lagercrantz
Lukija: Reine Brynolfsson

I slutet av åttiotalet åker två unga män på en roadtrip. De festar och diskuterar Celine, Hemingway och Leonard Cohen i samma fart som de kör från stad till stad ner till norra Spanien.

Tjugo år senare får professor Hans Rekke ett cold case i knät. En ung kvinna från Baskien, brutalt sönderslagen som i raseri, med en underlig märkning på kroppen. Tillsammans med sin parhäst, polisassistent Micaela Vargas, hittar Rekke kopplingar till andra kvinnomord i Danmark och Finland. Är de en seriemördare på spåren?

En postumt publicerad novell om en spansk vildhund blir en viktig nyckel. Och snart leder spåren rakt in i Stockholms innersta litterära kretsar.

Den tredje delen i David Lagercrantz Rekke/Vargas-serie väver skickligt ihop två berättelser, två tidsplan, där spänningen växer i takt med jakten på två män förbundna av en mörk hemlighet av skam och skuld.

”En stor del av nöjet är Lagercrantz lek med Sherlock Holmes – Vargas och Rekke ekar Holmes och Watson på fler än ett sätt – men han går också helt egna vägar vilket gör det hela både effektfullt och mycket spännande. Och den pulshöjande upplösningen kommer att få läsarna att ivrigt vänta på nästa del i serien.” Publishers Weekly om Memoria

Uusimmat Dekkarit

undercover-soluttautuja-rikollisten-maailmassa
murha-takapihallani
rekolan-poltetut
mustempi-kuin-yo
jaljilla-5-2
tummanpunainen-ruusu
katoamistemppu
tuhlaajapojan-meno-paluu-2
hakki
enkelinkihara
kun-on-kaikki-katoava
nelja-kertaa-kosto-2
tapahtukoon-minun-tahtoni
routaan-kaadetut
joulukuun-julmat-lahjat
post-mortem-6
rosemary-housen-tapaus
tampereen-pimeat-tapaukset
kosto-ikuisessa-kaupungissa-2
suden-hetki-3
tuomitut-2
kuolema-sypressin-varjossa-2
milanon-nukkemestari-2
maaranpaa-tuntematon
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
villa-sibyllan-kirous-2
kuolema-lahettaa-viestin
pelon-labyrintti
aani-haudasta
gettoveljet

Löydä seuraava suosikkisi

jaljilla-5-2
vendi
vankilatarinoita-sorkasta
eilisvuosi
cinnamon-falls-murha-kahvilassa
niko
kun-mikaan-ei-ole-totta
nico-lingman
poikaystava
aitikirja-2
jaljilla-4