Solförmörkelsedagen och andra noveller
premium
10 Touko 2024Klassikot

Solförmörkelsedagen och andra noveller

Kirjailija: Selma Lagerlöf
Lukija: Anita König
"Ju mer hon tänkte på saken desto säkrare blev hon, att det inte fanns någon dag på hela året, som hon hellre ville fira än den, då hennes vän solen skulle strida mot mörkret och efter en härlig seger gå fram i ny prakt och väldighet. Det var inte lång tid till den 17 april, men alltid var det tid nog att hinna få i ordning ett kaffekalas, och när solförmörkelsedagen kom, satt de allesammans och drack kaffe i mörkret."

"Solförmörkelsedagen och andra noveller" är en novellsamling som kretsar kring folktro och sägner. Genom Selma Lagerlöfs lekfulla språk framträder berättelser som inte bara sammanflätar det mystiska med den mänskliga, utan de bjuder också på en underhållande utforskning av de legender som har format oss till de vi är i dag.

Selma Lagerlöf (1858-1940) var en svensk författare och lärare. Hon debuterade med romanen "Gösta Berlings saga" 1891 och tilldelades Nobelpriset i litteratur 1909. Selma Lagerlöf är en av Sveriges mest uppskattade och älskade författare genom tiderna och blev också den första kvinnan att väljas in i Svenska Akademien.

Uusimmat Klassikot

sattumia
appelsiininsiemen
kuulotorvi
humiseva-harju-2
tanssi-yli-hautojen
syrjastakatsojan-tarina
rakkaus-vainoaikaan
kaarina-maununtytar
psmith-ratkaisee
kotiopettajattaren-romaani
taikavuori
kootut-kertomukset
mrs-dalloway
oikeusjuttu-2
humiseva-harju
kamelianainen
talvisia-tarinoita
suloinen-myrkynkeittaja
terveisin
ennen-kuolemaa
henrikinkatu
yrjonkatu
mariankatu-26
matkalainen
kirjoituksia-kellarista
liekkeja-laulumailla
lenna-uneksi
dyynin-lapset
orlando
ukkosen-aani

Löydä seuraava suosikkisi

jht-missio-vai-mielenrauha
niko
toivo-on-tekoja
jaljilla-4
tinna
poikaystava
petetty-2
woltin-tarina
mita-kuolleet-kertovat
katabasis-matka-manalaan
jaljilla-4
kaikki-elamastani
teddy
pitka-vuoro