203. Risk och optimism med Nils Brobacke
Marknaden16 Tammi 2023

203. Risk och optimism med Nils Brobacke

Fondförvaltaren Nils Brobacke tittar på olika makroekonomiska trender över hela världen. För honom fungerar det inte att analysera och investera i enskilda bolag – det tycker han är alldeles för hög risk. I den relativt nya fonden, Brobacke Global Allokering, väljer Nils Brobacke ut tillgångsslag och marknader att investera i. Fram tills nyligen trodde han exempelvis på brun energi – olja, gas och kol – men nu är det snarare guld och grön energi som gäller. Hur länge gäller en sådan analys? Vad har han för kvantitativa strategier och vad innebär en kvalitativ analys i Brobackes värld? I dagens avsnitt även om den gemensamma nämnaren mellan thaiboxning och investeringar, samt avgiftssnack kring den nya fonden och personliga besvikelser.

Jaksot(403)

Spelet om Ukraina - del 2: Utpressning i tre akter

Spelet om Ukraina - del 2: Utpressning i tre akter

Ett maffiöst spel under täcket – här är fortsättningen om de så kallade fredsförhandingarna som kan avgöra Ukrainas och Europas framtid.

6 Joulu 42min

Spelet om Ukraina - Del 1: En omskriven rysk maffiahistoria

Spelet om Ukraina - Del 1: En omskriven rysk maffiahistoria

Det har blivit dags för en till svit! Nu vänder vi blickarna mot Ukraina och de pågående förhandlingarna mellan USA och Ryssland om landets framtid.

3 Joulu 1h 1min

Om kriget i Ukraina och investeringar i försvarsindustrin – intervju med Mathias Eklöf på Hype Ventures

Om kriget i Ukraina och investeringar i försvarsindustrin – intervju med Mathias Eklöf på Hype Ventures

Jacob pratar med investeraren Mathias Eklöf, som bott och verkat i Ryssland och Ukraina under många år. I dag driver han Hype Ventures, som bland annat investerar i den ukrainska försvarsindustrin åt en rad namnkunniga investerare.

28 Marras 55min

Make America Feel Great Again

Make America Feel Great Again

Donald Trump vill ge pengar till alla amerikaner. Joakim har synpunkter.

26 Marras 39min

Blod, guld och biståndsbrist: Nytt cyniskt spel i Afrika

Blod, guld och biståndsbrist: Nytt cyniskt spel i Afrika

Vi är tillbaka efter förra veckans uppehåll – ursäkta för detta! Nu handlar det om den svårbegripligt fruktansvärda konflikten i Sudan, och krigets roll i Afrika. Och om pengar och olja.

19 Marras 58min

Gunvor och Lukoil-affären: Ett återbesök i Putins kaninhål

Gunvor och Lukoil-affären: Ett återbesök i Putins kaninhål

Vi dyker ned i veckans affär mellan Ryssland och det svenskkopplade oljebolaget Gunvor. Nyhetsbrev och prenumeration på https://www.monopol.se

5 Marras 1h 1min

Knarkbåtsdiplomati och USA:s latinamerikastrategi

Knarkbåtsdiplomati och USA:s latinamerikastrategi

USA flyttar betydliga delar av marinen till Venezuelas kust. Vad är planen? Prenumeration och nyhetsbrev: https://www.monopol.se

29 Loka 1h 5min

Cirkelmassagens evangelium och (o)sällsynta jordartsmetaller

Cirkelmassagens evangelium och (o)sällsynta jordartsmetaller

Kina kontrollerar en stor del av världens så kallade sällsynta jordartsmetaller. Hur hamnade vi här? Nyhetsbrev och prenumerationer: https://www.monopol.se

22 Loka 46min

Suosittua kategoriassa Liike-elämä ja talous

sijotuskasti
psykopodiaa-podcast
mimmit-sijoittaa
rss-rahapodi
rss-rahamania
ostan-asuntoja-podcast
yrittaja
pari-sanaa-lastensuojelusta
rss-lahtijat
herrasmieshakkerit
rss-lentopaivakirjat
rss-paasipodi
pomojen-suusta
lakicast
rss-myynti-ei-ole-kirosana
rss-sensuroimaton-kukkonen-kausi-3
rss-seuraava-potilas
rss-neuvottelija-sami-miettinen
leadcast
rss-myyntikoulu