Så kan översvämningarna kopplas till klimatförändringen

Så kan översvämningarna kopplas till klimatförändringen

Ryssland och Kazakstan, delar av Kina, och så Burundi och Kenya i Östafrika drabbas alla just nu av extrema översvämningar och för en dryg vecka sedan var det ökenstaden Dubai som dränktes i extrema skyfall. Hur stark är kopplingen till klimatförändringarna i dom här fallen, hur kan man veta det och vad spelar det för roll? Veckans program handlar om det och den så kallade attributionsforskningen som vill förstå vad som ligger bakom extremvädren.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Medverkande: Gabriele Messori, professor i meterologi vid Uppsala Universitet och Marie-Louise Kristola, programledare för Vetenskapsradions miljöprogram Klotet och tidigare klimatkorrespondent för Sveriges Radio.

Ljudtekniker: David Hellgren

Producent och reporter: Blenda Setterwall Klingert
blenda.klingert@sverigesradio.se


Programledare: Björn Gunér
bjorn.guner@sverigesradio.se

Tämä jakso on lisätty Podme-palveluun avoimen RSS-syötteen kautta eikä se ole Podmen omaa tuotantoa. Siksi jakso saattaa sisältää mainontaa.

Jaksot(2224)

Suosittua kategoriassa Tiede

rss-mita-tulisi-tietaa
tiedekulma-podcast
utelias-mieli
rss-hereilla
rss-kasvatuspsykologiaa-kaikille
rss-bios-podcast
rss-tiedetta-vai-tarinaa
mielipaivakirja
docemilia
rss-poliisin-mieli
rss-ranskaa-raakana
rss-normaalivinouma