Är det här ens lagligt? Felix Öste Personne, Bangkok
Utrikeskrönikan4 Heinä 2024

Är det här ens lagligt? Felix Öste Personne, Bangkok

Utrikeskrönikan 4 juli 2024.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Bangkok, torsdag.

Jag behöver bara gå några hundra meter för att komma till restaurangen som hunnit bli mitt stammishak redan efter bara någon vecka här i Bangkok.

Restaurangen, om det ens kan kallas för det, består av en lika enkel som vanlig syn här i Bangkok som kan sägas vara Thailand motsvarighet till Sveriges foodtrucks. Ombyggda mopeder som istället för ett styre har en stor vagn där du kan få plats med allt från elektronikvaror, korvar, frukt, eller som i det här fallet: nudelsoppa med kyckling.

Kycklingen ligger och blir ljummen under dagen i en immig plastlåda, nudlarna tar kocken upp ur en påse som hänger vid sidan av vagnen och jag är rätt säker på att buljongen bara fortsätter användas varje dag. Kanske är det också det som gör den så god.

Jag betalar 55 baht, ungefär 15 kronor, och går och sätter mig på den uteservering som tar upp hela trottoaren. Den utgörs av en rad av nästan parodiskt små plaststolar som får fungera som bord för mig och de många mopedtaxichaufförer som också har det här som stammisställe.

Sen gör jag det som så många ur min generation gör: jag tar en bild på maten. Bilden skickar jag i en gruppchatt med mina närmsta vänner med den tillhörande frågan: ”Är det ens lagligt att ha det såhär trevligt?”

En skämtsam fråga som ofta ställs i min och många andra gruppchattar i Sverige, den brukar ofta få svar såsom ”måste vara olagligt på något sätt”, eller ”jag ringer åklagaren och kollar direkt”. Det är ett skämtformat som känns så typiskt svenskt eftersom ett allt för starkt nöje nästan känns förbjudet.

Och just därför börjar jag, i min thailändska ensamhet att fundera.

I Sverige hade den här typen av verksamhet behövt flera olika tillstånd. Tillstånd som åtföljs av krav, till exempel ska en foodtruck alltid ha tillgång till ett handfat med rinnande vatten, gärna en fettavskiljare, god ventilation och en uteservering måste alltid vara tillståndsgiven och tydligt inhägnad.

Och missförstå mig rätt här: Alla lagar och regler har för- och nackdelar. Jag är till exempel tacksam för att jag inte har barn och barnvagn här i Bangkok på de plaststolsfyllda trottoarerna, och renhållningslagar är ju bra och viktiga även de.

Jag menar, om det är något Owe Thörnqvist och hans ”Varmkorvboogie” lärt oss är det ju att dem här typen av matstånd ansetts vara en sanitär katastrof ända sen 50-talet. Och enligt den minst lika säkra källan WHO är Sydostasien också kraftigt överrepresenterat när det kommer till just matförgiftning.

Så jag vet väl egentligen inte vad som gott eller ont, bra eller dåligt, rätt eller fel.

Allt jag vet är att den här nudelsoppan är oändligt god, och att svaret, på den i och för sig skämtsamma frågan ”är det lagligt att ha det såhär trevligt?” blir: Ja, men förmodligen inte i Sverige.

Felix Öste Personne, Bangkok
felix.oste_personne@sverigesradio.se

Jaksot(1000)

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Utrikeskrönikan 17 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

17 Loka 2min

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Utrikeskrönikan 16 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

16 Loka 3min

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Utrikeskrönikan 15 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

15 Loka 3min

Nina Benner: Grannarna fick simma ut från sina lägenheter

Nina Benner: Grannarna fick simma ut från sina lägenheter

Utrikeskrönikan 14 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Nina Benner. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

14 Loka 3min

Cecilia Blomberg: Vilka historiska händelser firas?

Cecilia Blomberg: Vilka historiska händelser firas?

Utrikeskrönikan 13 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Cecilia Blomberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

13 Loka 3min

Love Lyssarides: Om freden kommer till Gaza

Love Lyssarides: Om freden kommer till Gaza

Utrikeskrönikan10 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

10 Loka 3min

Katarina von Arndt: I Tyskland ansöker man om en ansökningsblankett

Katarina von Arndt: I Tyskland ansöker man om en ansökningsblankett

Utrikeskrönikan 9oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Katarina von Arndt. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

9 Loka 3min

Simon Isaksson: Konspirationsteoriernas USA

Simon Isaksson: Konspirationsteoriernas USA

Utrikeskrönikan 7 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

8 Loka 3min

Suosittua kategoriassa Politiikka ja uutiset

aikalisa
rss-ootsa-kuullut-tasta
ootsa-kuullut-tasta-2
politiikan-puskaradio
rss-podme-livebox
viisupodi
otetaan-yhdet
et-sa-noin-voi-sanoo-esittaa
the-ulkopolitist
linda-maria
rss-vaalirankkurit-podcast
rss-raha-talous-ja-politiikka
rss-kovin-paikka
rss-polikulaari-humanisti-vastaa-ja-muut-ts-podcastit
mita-koulussa-ei-opetettu
rss-pallo-keskelle-2
rss-hyvaa-huomenta-bryssel
rss-tyolinjalla-pekka-sauri
rss-tasta-on-kyse-ivan-puopolo-verkkouutiset
rss-hyvinvointiyhteiskunnan-pelastustehtava