2: Lena Andersson - Att äta eller inte äta
EPHI18 Tammi 2022

2: Lena Andersson - Att äta eller inte äta

Detta är en inläsning av en essä från EPHI.

Att äta har blivit så mycket mer än ett sätt att få i sig näring. Vad man äter kan vara ett ställnings tagande för en bättre värld för människor såväl som djur, för inhemskt framtagna produkter eller ett nationellt jordbruk. värld, eller för inhemskt framtagna produkter och ett nationellt jordbruk. Födan kan också vara ett sätt att bygga den perfekta kroppen och maximera muskler eller få vackrare hy och hår. Vad man äter, eller ännu hellre vad man inte äter, är identitetsskapande.

Om individens ensamma kamp i bästa fall med, i värsta fall, mot, den egna kroppen och hälsan och om statens omöjliga och troligen alltmer felaktiga uppdrag att förmå oss alla att äta på rätt sätt, handlar Lena Anderssons underhållande och träffsäkra essä. Här inläst av författaren!
Läs och ladda ner essän på: https://ephi.se/publikationer/att-ata-eller-inte-ata-om-kostrad-for-verkliga-manniskor/

Tämä jakso on lisätty Podme-palveluun avoimen RSS-syötteen kautta eikä se ole Podmen omaa tuotantoa. Siksi jakso saattaa sisältää mainontaa.

Jaksot(3)

Suosittua kategoriassa Tiede

rss-poliisin-mieli
tiedekulma-podcast
utelias-mieli
rss-mita-tulisi-tietaa
rss-astetta-parempi-elama-podcast
rss-tiedetta-vai-tarinaa
rss-duodecim-lehti
rss-hereilla
rss-tervetta-skeptisyytta
rss-ammamafia
rss-luontopodi-samuel-glassar-tutkii-luonnon-ihmeita
rss-ylistys-elaimille
rss-bios-podcast
ihanat-ipanat
rss-kasvikutsut
mielipaivakirja
sotataidon-ytimessa
rss-radplus