Tomten bor i Finland – men inte i Rovaniemi: Erika Gabrielsson, Helsingfors

Tomten bor i Finland – men inte i Rovaniemi: Erika Gabrielsson, Helsingfors

En julhälsning från Sveriges Radios Östersjökorrespondent.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Jag heter Erika Gabrielsson och är Östersjökorrespondent. Det innebär att jag bevakar Finland, Estland, Lettland, Litauen och Polen.

Så här på julafton kanske jag borde poängtera att jultomtens hemvist, Korvatunturi, också hör till mitt bevakningsområde.

Låt mig förklara! Finländarna är av den fasta övertygelsen att jultomten bor i Finland. På finlandssvenska kallas han förresten oftast för julgubben.

Rovaniemi är jultomtens officiella hemstad som turister kan besöka. Men frågar man finländska barn var jultomten bor så är svaret Korvatunturi i Lappland.

Var exakt i Korvatunturi med jultomtens leksaksverkstad ligger känner väl få till förutom jultomten och hans hjälpredor. Därför är det mer praktiskt att hugade julfantaster kan träffa jultomten i hans officiella by Rovaniemi dit det är betydligt lättare att ta sig än till Korvatunturi.

För den som har levt i tron att jultomten bor på Nordpolen, Grönland eller liknande, kan jag varmt rekommendera Mauri Kunnas barnbok från 1982 som heter ”Hemma hos jultomten”. Boken behandlar allt som man bör känna till om jultomten i Korvatunturi. Jag hade inte läst boken på tiotals år men lånade ett tummat exemplar av mina föräldrar. I den snart 40 år gamla boken läste jag bland annat att tomtarnas fruar “tröttnat på att stå vid spisen. De vill också ut i verkstäder och arbeta, de tycker att tomtarna kan laga sin frukost själva.”

En sak som tas upp i boken kan vara av särskilt intresse för Sveriges Radios lyssnare.

Det är nämligen så att livet för tomtarna består av annat än arbete, och teater är en kär hobby. Enligt boken är tomten Petter ledare för tomtarnas teatergrupp. Han lär en gång i tiden ha arbetat på Dramaten i Stockholm men han slutade. Varför tänker du kanske? Jo, för att publiken inte längre trodde på tomtar, enligt boken ”Hemma hos jultomten”.

Jultomten har en rätt officiell status i Finland.

Varje år visar tv-nyheterna inför julhelgen hur jultomten startar sin resa söderut med sina renar för att dela ut julklappar åt snälla barn. Man kan skicka en önskelista till jultomten i Rovaniemi och han har till och med ett eget postkontor.

Jag besökte jultomtens by i Rovaniemi i januari. Att det var en månad efter jul märktes inte alls där jag trängdes med en massa turister. Julmusik spelades och det fanns en massa butiker som sålde alla möjliga saker. Det var trängsel vid det ställe som markerade polcirkeln.

Jag ville så klart träffa jultomten – jag hade ju kommit hela vägen från Helsingfors – men kön var så lång att jag var tvungen att ge upp. Det visade sig att samma eftermiddag som jag besökte hans kontor, så var en grupp kinesiska skolbarn också där. Jag beslöt mig för att komma tillbaka en annan gång för att få en liten pratstund med tomten. I dag är det de långväga turisternas tur att få träffa jultomten, resonerade jag.

Och turisterna är många. Att Rovaniemi ligger vid polcirkeln bidrar säkert till att öka mystiken och staden har medvetet arbetat för att locka utländska turister. Och massvis av turister strömmar till Lappland. Det talas till och med om att det tidvis är brist på arbetskraft, en svårighet är att arbetet i Lappland är säsongsbetonat.

Men på julafton klockan 12 riktar många finländare inte sina blickar mot Rovaniemi, utan Åbo. Där utlyses nämligen varje år julfreden, enligt Åbo stad är det en 700 år gammal tradition. För många finländare innebär den här högläsningen – som bland annat påminner om att den som bryter mot julfreden ska bestraffas hårt – att det är nu som julen inleds på allvar och att det är dags att sluta stressa.

Själv brukar jag försöka hinna med min traditionsenliga julbastu före klockan 12 så jag inte missar julfreden och nationalsången uppförd av en kör i Åbo.

Och så hoppas jag så klart att jultomten kommer med några julklappar till mig, jag var ju trots allt snäll och lät turisterna träffa honom trots att jag gärna själv hade träffat honom då jag var på besök i Rovaniemi.

Jag önskar er en fridfull helg!

Erika Gabrielsson, Helsingfors
erika.gabrielsson@sverigesradio.se

Jaksot(1000)

Poddtips: Vintervärden Bert Sundström

Poddtips: Vintervärden Bert Sundström

Hör SVT:s tidigare Moskakorrespondent om hur man försöker hitta rätt, i världen och i livet. Och om kompassen, både den geografiska och moraliska, som i bästa fall kan visa vägen. Lyssna på alla årets vintervärdar här.Vinter i P1 sänds varje dag klockan 13.00 från juldagen till nyårsdagen. Alla poddversioner publiceras i appen Sveriges Radio 25 december 07.00.

27 Joulu 1min

Hämnd driver Putin i kriget mot Ukraina

Hämnd driver Putin i kriget mot Ukraina

Hör våra experter svara på lyssnarnas frågor i Radiokorrespondenterna Ryssland. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. Vad är det egentligen som driver Vladimir Putin i kriget mot Ukraina, hur går det med barnafödandet i Ryssland och vad spelar Budapestavtalet - i vilket Ukraina 1994 utlovades säkerhetsgarantier - för roll idag? Lyssnarna ställer frågorna och våra experter svarar. Hör Joakim Paasikivi, militärexpert knuten till advokatbyrån Mannheimer Swartling, Lubna El-Shanti, Sveriges radios Ukrainakorrespondent, och Fredrik Wadström, Sveriges radios Rysslandskorrespondent.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

25 Joulu 36min

Så lurar Putin väst att tro på rysk seger

Så lurar Putin väst att tro på rysk seger

Men rapporter från fronten ger en annan bild av läget. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. Donald Trump hävdar att vi är närmare en fred i Ukraina än någonsin tidigare. Men Ukraina och Volodymyr Zelenskyj säger fortsatt nej till Rysslands krav på att ta över hela Donetskregionen. USA:s nya nationella säkerhetsstrategi tyder på att vi redan är på väg in i en ny världsordning, som linjerar alltmer med Vladimir Putins önskemål. Samtidigt tycks det inte gå riktigt så bra för de ryska trupperna vid fronten som Kreml vill få det att låta som.Dessutom, om de släppta politiska fångarna i Belarus och vad Aleksandr Lukasjenko får ut av det. Hör Stig Fredrikson, Rysslandskännare, journalist och författare, Carolina Vendil Pallin, forskningsledare vid Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, och Sveriges radios Ukrainakorrespondent Lubna El-Shanti.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

18 Joulu 24min

Bakom fasaden gror missnöjet i Putins Ryssland

Bakom fasaden gror missnöjet i Putins Ryssland

I skuggan av fortsatta förhandlingar om fred i Ukraina har flera protester blossat upp i Ryssland. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. Den senaste tiden har det kommit rapporter om sällsynta missnöjesyttringar i Ryssland. Invånare i Kurskregionen har blivit av min den statliga ersättningen för hem som har förstörts i kriget och småföretagare är rädda att en planerad momshöjning kan bli dödsstöten för deras affärsverksamheter.I Rysslands grannland Georgien är protesterna desto större. Där har dagliga demonstrationer mot landets ledning hållits i över ett år. Vart är Georgien på väg och hur ser kopplingarna till Rysslands krig mot Ukraina ut?Hör Fredrik Wadström, Sveriges radios Rysslandskorrespondent, och tidigare Rysslandskorrespondent Maria Persson Löfgren.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

11 Joulu 24min

Det signalerar Putins nya klädstil

Det signalerar Putins nya klädstil

USA försöker fortsatt få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina, men Vladimir Putin är på krigsstigen. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff har återigen besökt Ryssland för ett möte med president Vladimir Putin. Målet är ett fredsavtal för kriget i Ukraina. Men Ryssland står fast vid sina anspråk på ukrainskt territorium. Samtidigt attackerar Ukraina oljefartyg i Svarta havet och kämpar med politisk turbulens på hemmaplan, efter att Volodymyr Zelenskyjs stabschef Andrij Jermak fått gå till följd av den stora korruptionshärvan. Dessutom: Putin visar allt oftare upp sig i militärkläder. Vad vill han signalera med det?Hör Jakob Hedenskog, analytiker vid Centrum för Östeuropastudier vid Utrikespolitiska institutet, Fredrik Wadström, Sveriges radios Rysslandskorrespondent, och med direkt från Kiev, Sveriges radios Ukrainakorrespondent Lubna El-Shanti.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

4 Joulu 24min

Så blev Putins önskelista Trumps fredsplan

Så blev Putins önskelista Trumps fredsplan

USA:s 28-punktsplan för Ukraina såg misstänkt lik ut en önskelista från Vladimir Putin. Rådgivare nära presidenten sägs ligga bakom att den alls kom till. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. Enligt USA:s ursprungliga fredsplan skulle Ukraina tvingas lämna ifrån sig hela Donetskregionen och stänga dörren till Nato permanent, samtidigt som Ryssland skulle välkomnas tillbaka in i den globala värmen för handel och internationellt samarbete. Volodymyr Zelenskyj såg ut att balansera på en tunn tråd, tills det plötsligt kom bud om ett reviderat förslag.Hör Joakim Paasikivi, militärexpert knuten till advokatbyrån Mannheimer Swartling, Sveriges radios Ukrainakorrespondent Lubna El-Shanti och Maria Persson Löfgren, radions tidigare Rysslandskorrespondent.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

26 Marras 24min

Då kan Putins krigskassa ta slut

Då kan Putins krigskassa ta slut

USA:s sanktioner mot den ryska oljan kan slå hårt mot landets ekonomi och aktualiserar frågan om hur länge Ryssland har råd att fortsätta kriget i Ukraina. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. Även Ukrainas attacker mot den ryska oljesektorn får effekter och inifrån Ryssland hörs nu röster om hur illa ställt det är med den ryska ekonomin. Hör Torbjörn Becker, chef för Östekonomiska institutet vid Handelshögskolan i Stockholm, Liza Alexandrova-Zorina, journalist och författare och Fredrik Wadström, Sveriges radios Rysslandskorrespondent.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

20 Marras 26min

Därför lyckas Putin inte knäcka Ukraina

Därför lyckas Putin inte knäcka Ukraina

Omfattande ryska attacker riktas återigen mot Ukrainas elförsörjning, samtidigt som den ukrainska energisektorn skakas av en stor korruptionsskandal. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app. Upptrappade ryska attacker har återigen gjort ukrainska städer strömlösa. Men än så länge har Ryssland misslyckats med att bryta ner den ukrainska motståndskraften, så hur ser strategin ut inför ännu en krigsvinter? Samtidigt riskerar en ny korruptionsskandal i Ukraina att spela Putin i händerna och utplaceringen av ryska reservister tolkas som en möjlig smygmobilisering.Hör Stefan Ingvarsson, analytiker vid Centrum för Östeuropastudier vid Utrikespolitiska institutet, Sveriges Radios Ukrainakorrespondent Lubna El-Shanti och Maria Persson Löfgren, radions tidigare Rysslandskorrespondent.Programledare: Johanna MelénProducent: Åsa Welander

13 Marras 24min

Suosittua kategoriassa Yhteiskunta

siita-on-vaikea-puhua
aikalisa
kolme-kaannekohtaa
rss-ootsa-kuullut-tasta
sita
olipa-kerran-otsikko
i-dont-like-mondays
poks
murha-joka-tapahtui-2
antin-palautepalvelu
yopuolen-tarinoita-2
kaksi-aitia
mamma-mia
rss-murhan-anatomia
gogin-ja-janin-maailmanhistoria
ootsa-kuullut-tasta-2
loukussa
meidan-pitais-puhua
rss-nikotellen
lahko