Cherchez la femme – Sara Netanyahu går till frissan: Cecilia Uddén, Kairo
Utrikeskrönikan3 Maalis 2023

Cherchez la femme – Sara Netanyahu går till frissan: Cecilia Uddén, Kairo

Här finns Sveriges Radios korrespondenters krönikor i P1 Morgon samlade som podd.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Här är Kairo, fredag.

Det har varit en våldsam och uppslitande vecka i Mellanöstern, med dödandet av två unga israeliska bosättare, hämnden när bosättare tände eld på palestinska byn Hawara och sen demonstrationer i Israel mot det oppositionen kallar regeringen Netanyahus kupp mot demokratin.

Men i onsdagskväll uppstod ett unikt ögonblick av samstämmighet när vissa palestinier och israeler enades i hatet mot Sara Netanyahu, premiärministerns omtvistade hustru. Mitt under de våldsamma sammandrabbningarna mellan demonstranter och säkerhetsstyrkor i Tel Aviv, gick Sara Netanyahu till frissan. Ryktet spred sig och hundratals demonstranter samlades utanför den exklusiva hårsalongen med trummor och tutor och de ropade: Nationen brinner och Sara klipper sig – en ramsa som rimmar på hebreiska.

Polisförstärkning tillkallades, Israels säkerhetsminister högernationalisten Itamar Ben Gvir, skrev på twitter att han givit polisen order om att rädda livet på premiärministerhustrun eftersom demonstranter belägrat hårsalongen. Hundratals poliser till häst cykel och springande, rusade till undsättning, de bildade en mur utanför hårsalongen och eskorterade sen Sara Netanyahu därifrån under tung polisbevakning.

Reportrar på plats hävdar att det aldrig gjordes några försök att storma hårsalongen och att Sara Netanyahu inte på något sätt var hotad, även om det säkerligen var obehagligt. Men när hennes make, premiärministern, strax därefter höll sitt tal till nationen sa han att anarkin måste upphöra och han jämförde demokratiaktivisterna med bosättarna som tände eld på den palestinska byn Hawara i söndags.

På sociala medier, bland både palestinier och israeler, exploderar nu elaka och inte sällan misogyna skämt om Sara Netanyahu. Hon är starkt impopulär efter all mediauppmärksamhet hon fått under åren för att hon till exempel beställt hämtmat för höga summor på skattebetalarnas bekostnad trots att premiärmininsterbostaden har en anställd kock, och för att flera av hennes anställda anmält henne och klagat över verbal misshandel, vredesutbrott, och förolämpningar. Hon dömdes att betala motsvarande över 450 000 i skadestånd efter att en tidigare anställd stämt henne.

I en av tidningarna idag står det att det som nu dröjer sig kvar utanför hårsalongen är misstankar och en doft av väteperoxid.

Väteperoxiden som blonderade Sara Netanyahus hår och misstankarna om att Netanyahu iscensatte det hela för att det skulle se ut som anarkister hotade hans stackars fru så att han kunde jämföra den påstådda belägringen av hårsalongen med det som i Israel kallats pogromen i Hawara.

För en tid sedan lyssnade jag på en debatt om israelisk politik där en av panelisterna sa: om bara Netanyahu låtit bli att gifta sig med Sara hade allt varit bättre i Israel. Den enda kvinnan i panelen svarade honom lugnt: Vet du, män kan göra konstiga saker oavsett vem de är gifta med.

Cherchez la femme.

Cecilia Uddén, Kairo
cecilia.udden@sverigesradio.se

Jaksot(1000)

Lotten Collin: De flydde undan Maduro – nu fruktar de ICE

Lotten Collin: De flydde undan Maduro – nu fruktar de ICE

Utrikeskrönikan 24 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Lotten Collin. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

24 Loka 3min

David Rasmusson: Zombieminkar hemsöker Metter Frederiksen

David Rasmusson: Zombieminkar hemsöker Metter Frederiksen

Utrikeskrönikan 23 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent David Rasmusson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

23 Loka 3min

Axel Kronholm: De vietnamesiska överrockarna

Axel Kronholm: De vietnamesiska överrockarna

Utrikeskrönikan 22 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Axel Kronholm. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

22 Loka 2min

Love Lyssarides: Jag tänker på mammor

Love Lyssarides: Jag tänker på mammor

Utrikeskrönikan 21 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

21 Loka 3min

Simon Isaksson: Idrott och politik

Simon Isaksson: Idrott och politik

Utrikeskrönikan 20 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

20 Loka 3min

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Utrikeskrönikan 17 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

17 Loka 2min

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Utrikeskrönikan 16 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

16 Loka 3min

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Utrikeskrönikan 15 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

15 Loka 3min

Suosittua kategoriassa Politiikka ja uutiset

aikalisa
rss-ootsa-kuullut-tasta
ootsa-kuullut-tasta-2
politiikan-puskaradio
rss-podme-livebox
viisupodi
the-ulkopolitist
otetaan-yhdet
rss-vaalirankkurit-podcast
et-sa-noin-voi-sanoo-esittaa
linda-maria
rss-polikulaari-humanisti-vastaa-ja-muut-ts-podcastit
rss-kaikki-uusiksi
rss-50100-podcast
rss-toisten-taskuilla
helsingin-sanomat-dev
rss-kovin-paikka
rss-hyvaa-huomenta-bryssel
rss-raha-talous-ja-politiikka