Jägarsoldaten som korsade Indien till fots – Möt den nye Göran Kropp, Jonathan Ljungqvist
Säljpodden2 Okt 2016

Jägarsoldaten som korsade Indien till fots – Möt den nye Göran Kropp, Jonathan Ljungqvist

Hur hittar du kraften att gå genom Indien eller cykla till Afrika? Hur säljer du dig själv och får andra att sponsra din dröm? Lyssna på äventyraren och föreläsaren Jonathan Ljungqvist, 24-åringen som är Sveriges nye Göran Kropp. Med äventyr som paddling till Svarta havet, åkt rullskidor 400 mil genom Australien, cyklat 800 mil till Tanzania och snart kliva upp igen på Kilimanjaro, men denna gång som bärare, så har han hunnit med mer äventyrliga saker än vad de flesta gör på en livstid.
I det här avsnittet av Säljpodden berättar Jonathan om sina äventyr, hur han planerar sina resor, hur han jobbar med sponsring, om innehållet i de föreläsningar han håller och hur du kan livnära dig på din dröm, utan att skaffa dig dyra universitetsutbildningar. Du får höra hjärtskärande och skrämmande historier om föräldralösa barn som ville att Jonathan skulle bli deras pappa och om att vara en hårsmån från en dödlig terroristattack i Nairobi och hur du tar dig vidare efter det.
Du får lära dig hur du ska tänka och ta dig ur jobbiga situationer som t ex när du råkat komma igenom en gränskontroll och komma upp på andra sidan där polisen står och väntar eller kantrar med kajaken på öppet hav eller för den delen bli drabbad av malaria. Han berättar om hur du bör arbeta både mentalt och med dina målsättningar och varför ditt nuvarande sätt att göra upp mål kanske inte alltid är så lyckosamt.
Det är också ett samtal om hur du som säljare kan göra bättre saker och hitta andra vägar för att få någon intresserad av dig, dina tjänster och vad de kan göra för kunden och hur Jonathan lyckats sälja sig själv på ett framgångsrikt sätt. Ett antal personer och företag som inspirerat och hjälp honom berättar han också om såsom presentationsteknikgurun David Phillips, Kajaktivs kajaker, Nordic Cab barnvagnar, Försvarsmakten, Rullskidcenter.se och Swenor rullskidor
Om du vill följa Jonathan Ljungqvists äventyr så finns han på:
Instagram: outdoorjon
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/jonathan-ljungqvist-34b869113
www.jomack.se
Boka honom på: http://www.sverigestalare.se/talare/jonathan-ljungqvist
Telefon: 070-3830078
Mail: jomackjonte@gmail.com

/Mattias
P.S. Dela gärna detta avsnitt i sociala medier och kommentera gärna podcasten på iTunes. Tack! D.S.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Episoder(246)

246. Era största misstag och fler än 5 framgångstips i era försök att skapa fler bokade möten och affärsmöjligheter

246. Era största misstag och fler än 5 framgångstips i era försök att skapa fler bokade möten och affärsmöjligheter

I dett avsnitt går Leonardo bl.a. igenom:5 misstag säljare gör i sin nykundsbearbetning.3 misstag säljledare gör i sina försök att gå teamet att prestera.3 framgångsrika metoder för att fylla kalendern med möten.Flertalet framgångstips inom varje metod.Trevlig lyssning! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

7 Apr 27min

245. (Del 2) Bokrecension "The ultimate sales machine" - 3 säljtips och Leos erfarenheter

245. (Del 2) Bokrecension "The ultimate sales machine" - 3 säljtips och Leos erfarenheter

I dagens avsnitt går Leonardo igenom fler favorittips från boken "The ultimate sales machine" av Chet Holmes och egna erfarenheter kopplade till tipsen.Han pratar bl.a. om:Drömkundsstrategin - 100 fokuskunder och hur du kan bearbeta dem.Kunskapsbaserad försäljning - Hur du ger kunden insikter som bl.a. leder till högre hit rate.Effektiv kunduppföljning - Hur du kan agera i dina säljprocesser för att göra kunden mer investerad och öka chansen att de köper.Trevlig lyssning! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

3 Mar 19min

244. (Del 1) Bokrecension "The ultimate sales machine" - 4 säljtips Leos erfarenheter

244. (Del 1) Bokrecension "The ultimate sales machine" - 4 säljtips Leos erfarenheter

I dagens avsnitt går Leonardo igenom sina favorittips från boken "The ultimate sales machine" av Chet Holmes och egna erfarenheter kopplade till tipsen.Han pratar bl.a. om:Time Management2 misstag Leos säljteam gjort den senaste veckan och vad vi borde gjort iställetMentalitet/disciplin som säljare och säljledareHur man bäst kan jobba på att bli en bättre säljare i sitt team (eller själv)Trevlig lyssning! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

18 Feb 19min

243. Del 1 - Misstag och framgångsfaktorer inom förhandling och prisinvändningar - Med Rickard Amidani

243. Del 1 - Misstag och framgångsfaktorer inom förhandling och prisinvändningar - Med Rickard Amidani

(Avsnitt 1 av 2) - Förhandlingsteknik och prisinvändningar står på agendan i dagens avsnitt. Rickard Amidani, marknadschef Trade på miljardföretaget Solar Sverige, och Leonardo diskuterar typiska misstag och framgångstips.Trevlig lyssning! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

17 Des 202430min

242. Leonardo avslöjar dina största misstag när du vill påverka beslutsfattare och vad du bör göra istället

242. Leonardo avslöjar dina största misstag när du vill påverka beslutsfattare och vad du bör göra istället

Detta avsnitt är ett "utbildningsavsnitt" med vår programledare Leonardo Johansson som fokuserar på hur du kan öka din hit rate i säljprocesserna.Utifrån en analys på över 700 svenska företags säljprocesser identifierades 9 fallgropar, saker säljare gör fel idag, när de försöker stänga fler affärer. En av de största fallgroparna var att man agerade på fel sätt när man ville påverka fler beslutsfattare i säljprocesserna.Flertalet misstag avslöjas men även flera konkreta tips som har för avsikt att ta din hit rate till nästa nivå.Trevlig lyssning! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

25 Nov 202424min

241. Del 2 - Forskare inom försäljning, Peter Vaigur, delar med sig av sanningar och myter inom sälj

241. Del 2 - Forskare inom försäljning, Peter Vaigur, delar med sig av sanningar och myter inom sälj

Detta är avsnitt 2 av 2 med säljforskaren Peter Vaigur.Han har en doktorsexamen i industriell ekonomi och management. Han har forskat, föreläst och rådgivit om sälj & marknadsföring i 15 år. Peters bakgrund från både akademin och näringslivet skapar en unik kombination som vi idag ska få ta del utav!Med hjälp av data och fakta slår han hål på myter om hur man säljer och hur man leder framgångsrika säljteam.Så dagens fokusområde är: “Att kombinera forskning med praktiska tips för högre försäljning” Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

11 Nov 202430min

240. Forskare inom försäljning, Peter Vaigur, delar med sig av sanningar och myter inom sälj

240. Forskare inom försäljning, Peter Vaigur, delar med sig av sanningar och myter inom sälj

Detta är avsnitt 1 av 2 med säljforskaren Peter Vaigur.Han har en doktorsexamen i industriell ekonomi och management. Han har forskat, föreläst och rådgivit om sälj & marknadsföring i 15 år. Peters bakgrund från både akademin och näringslivet skapar en unik kombination som vi idag ska få ta del utav!Med hjälp av data och fakta slår han hål på myter om hur man säljer och hur man leder framgångsrika säljteam.Så dagens fokusområde är: “Att kombinera forskning med praktiska tips för högre försäljning” Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

21 Okt 202434min

239. Som resultatcoach för elitidrottare och toppentreprenörer avslöjar Marcus Starkensjö sina bästa tips om mindset, målfokus och time management

239. Som resultatcoach för elitidrottare och toppentreprenörer avslöjar Marcus Starkensjö sina bästa tips om mindset, målfokus och time management

I över ett decennium har Marcus Starkensjö designat träningsprogram för att hjälpa individer och organisationer att sätta rätt prioriteringar för att skapa vägen till framgång.Han jobbar med människor i alla åldrar, med olika förutsättningar och karriärer – från entreprenörer och företagare till elitidrottare och visionära ledare. Han föreläser, utbildar, coachar och ger råd för att hjälpa individer att få ut det mesta av dagen, nå resultat effektivare och designa ett liv med frihet och mening.Idag ger han oss handfasta tips för att ta vårt mindset och time management till nästa nivå. Allt för ökad försäljning, så klart! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

30 Sep 202448min

Populært innen Business og økonomi

stopp-verden
dine-penger-pengeradet
rss-penger-polser-og-politikk
e24-podden
kommentarer-fra-aftenposten
rss-borsmorgen-okonominyhetene
finansredaksjonen
utbytte
livet-pa-veien-med-jan-erik-larssen
pengepodden-2
stormkast-med-valebrokk-stordalen
okonomiamatorene
tid-er-penger-en-podcast-med-peter-warren
morgenkaffen-med-finansavisen
rss-markedspuls-2
rss-fa-makro
boligbobla
lederpodden
pengesnakk
rss-fri-kontantstrom