EU:s ledare är som Oasisbröderna: Andreas Liljeheden, Bryssel
Utrikeskrönikan14 Nov 2023

EU:s ledare är som Oasisbröderna: Andreas Liljeheden, Bryssel

Utrikeskrönika 14 november 2023.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Bryssel tisdag,

Det har snart gått 30 år sedan bröderna Gallagher i Oasis spelade in den här låten: Supersonic – en av deras bästa om ni frågar ett gammalt popsnöre som jag.

Jag har haft den låten och många andra från Oasis i tankarna den senaste tiden och det är på grund av mitt arbete faktiskt.

För den allt frostigare relationen mellan EU:s ledare: kommissionsordföranden Ursula von der Leyen och Europeiska rådets ordförande Charles Michel, har allt mer kommit att likna relationen mellan Liam och Noel Gallagher.

Att bröderna inte drog jämt är en underdrift. Eller för att citera Noel: ”jag gillade min mamma fram till den dagen då hon födde Liam”.

När det var som värst kunde bröderna inte ens vistas på samma plan eller samma turnébuss. De reste separat och träffades i princip bara på spelningar.

Ungefär som Michel och von der Leyen som i princip bara träffas på gemensamma presskonferenser efter EU:s toppmöten.

När ledarduon nyligen besökte USA:s president Joe Biden i Washington kunde de inte ens vara i samma rum samtidigt. Michel träffade Biden i ovala rummet medan von der Leyen fick sin pratstund med presidenten ute i trädgården.

Dessa träffar föregicks inte av någon gemensam avstämning för att ledarna skulle kunna samordna sig och visa enad EU-front i samtalen med Biden.

Nä, EU:s båda ledare pratar sällan med varandra, tvärtom sägs det att de snarare undanhåller information från den andre.

No ones gonna tell you what I'm on about

Så det finns en del likheter mellan Liam och Noel och Michel och von der Leyen, tycker jag. Men också en väsentlig skillnad.

För oavsett hur mycket bröderna Gallagher bråkade hade de en förmåga att samarbeta när det väl gällde. När det gällde musiken.

Låten vi hörde i början, Supersonic, rev Noel ihop medan de andra i bandet tog en paus under en inspelning av en annan låt i en studio i Liverpool i december -93. När de andra kom tillbaka efter pausen spelade de in musiken och Liam satte därefter sången på första tagningen.

Bröderna var helt enkelt otroligt synkade, rent musikaliskt.

Detsamma kan inte sägas om EU:s ledare. De är inte synkade, inte musikaliskt så vitt jag vet men inte heller politiskt.

Det har bland annat blivit tydligt under konflikten mellan Israel och Hamas. Medan Michel har sagt att Israels blockad av Gaza är ett brott mot internationell rätt har von der Leyen mer betonat Israels rätt att försvara sig, bland annat under en resa till Israel dit hon åkte utan Michel och utan att stämma av med honom före.

Denna brist på samordning och dialog hjälper knappast ett EU som har som ambition att stärka sin roll i världspolitiken.

Om ni skulle tillåta en simpel korrespondent att få ge ett litet tips skulle nog det bästa för von der Leyen och Michel och EU i stort vara om de släppte sina gamla meningsskiljaktigheter och började samarbeta. Michel och von der Leyen, borde helt enkelt lyssna på Oasis.

Don't look back in anger

Andreas Liljeheden, ett popsnöre, Bryssel
andreas.liljeheden@sverigesradio.se

Episoder(1000)

Love Lyssarides: Världen öppnas när Jackelin lär sig spanska

Love Lyssarides: Världen öppnas när Jackelin lär sig spanska

Utrikeskrönikan 10 december hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

10 Des 3min

Cecilia Uddén: Snaran på kavajslaget

Cecilia Uddén: Snaran på kavajslaget

Utrikeskrönikan 9 december hör Sveriges Radios korrespondent Cecilia Uddén. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

9 Des 3min

Fredrik Wadström: Oväntade frågan som ställde Putin

Fredrik Wadström: Oväntade frågan som ställde Putin

Utrikeskrönikan 8 december hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

8 Des 3min

Moa Kärnstrand: Liten japansk ö i stormakternas spel

Moa Kärnstrand: Liten japansk ö i stormakternas spel

Utrikeskrönikan 5 december hör Sveriges Radios korrespondent Moa Kärnstrand. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

5 Des 3min

Nina Benner: Nigel Farages skolår väcker frågor

Nina Benner: Nigel Farages skolår väcker frågor

Utrikeskrönikan 4 december hör Sveriges Radios korrespondent Nina Benner. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

4 Des 3min

Naila Saleem: När världsordningen landar på fabriksgolvet

Naila Saleem: När världsordningen landar på fabriksgolvet

Utrikeskrönikan 3 december hör Sveriges Radios korrespondent Naila Saleem. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

3 Des 3min

Andreas Liljeheden: EU-prylar hamnade i julsäcken

Andreas Liljeheden: EU-prylar hamnade i julsäcken

Utrikeskrönikan 2 december hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Des 4min

Ginna Lindberg: En dödsskjutning med stora politiska konsekvenser

Ginna Lindberg: En dödsskjutning med stora politiska konsekvenser

Utrikeskrönikan 1 december hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

1 Des 3min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
aftenpodden-usa
forklart
fotballpodden-2
stopp-verden
popradet
nokon-ma-ga
dine-penger-pengeradet
lydartikler-fra-aftenposten
det-store-bildet
aftenbla-bla
rss-dannet-uten-piano
hanna-de-heldige
rss-ness
frokostshowet-pa-p5
e24-podden
rss-gukild-johaug
rss-penger-polser-og-politikk
unitedno