Brittiska myndigheter lär ha fortsatt fullt upp: Pontus Mattsson, London
Utrikeskrönikan30 Aug 2024

Brittiska myndigheter lär ha fortsatt fullt upp: Pontus Mattsson, London

Utrikeskrönikan 30 augusti 2024.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

London, fredag.

Tillbaka efter sommarledigheten funderar jag på vilka myndighetsskandaler som kommer att få de stora rubrikerna detta år.

Blodskandalen där tiotusentals patienter fick hiv och hepatit C genom smittat blod i sjukvården och postskandalen där oskyldiga postombud anklagade för att försnillat pengar, när det i själva verket var postens it-system som det var fel på, var två av vårens stora nyheter.

Nästa vecka presenteras slutrapporten i ett annat uppmärksammat fall. Branden i 24-våningshuset Grenfell Tower, i västra London, där 72 människor miste livet 2017. En lång rad allvarliga felsteg har redan konstaterats: brandfarligt byggnadsmaterial, missgrepp i räddningsinsatsen. Men ingen ansvarig har åtalats. Tidigast 2026 kan det bli aktuellt.

Men åtalad, och dömd till livstids fängelse, är sjuksköterskan Lucy Letby, för sju mord och lika många mordförsök på spädbarn på det sjukhus i staden Chester där hon jobbade. Men är bevisningen verkligen tillräcklig? Efter att den amerikanska tidningen New Yorker tidigare i år gått igenom fallet har debatten tagit fart i Storbritannien.

Letby, som är dömd mot sitt nekande arbetade på en avdelning med för tidigt födda barn, där många spädbarn inte klarar sig. Bevisen mot henne bygger bland annat på att hon arbetade vid alla de aktuella tillfällena och undersökningar som pekar på att någon injicerat insulin eller luft i spädbarnen.

Men flera statistiker påpekar nu att om man också inkluderar andra barn som dog på avdelningen ser mönstret för vem som jobbat när, helt annorlunda ut. Och en rad barnläkare ställer sig frågande till slutsatserna om insulin och luft-injektionerna. Har barnen kanske i själva verket dött av andra orsaker? Det finns gott om uppgifter att vården på avdelningen där Letby arbetade fungerade dåligt. Dödstalen var höga.

24 läkare och statistiker kräver nu att den offentliga utredning, som ska svara på frågan om hur Lucy Letby kunde ges tillfälle att mörda sju barn och försöka mörda ytterligare sju utan att hon stoppades, att den utredningen skjuts fram eller ges nya direktiv. Alternativa dödsorsaker måste utredas, menar experterna.

Och nitton sjuksköterskor har skrivit ett öppet brev till premiärministern. Sköterskorna skriver att domen mot Letby, på den bevisning som finns, påverkar alla sjuksköterskor och att de nu är oroliga för att bli syndabockar när något går fel i vården. De vill att bevisen granskas igen.

Samtidigt påpekar andra att utredningen mot Letby var mycket omfattande och det är svårt att tro att blivit oskyldigt dömd, även om ingen direkt sett henne skada något barn.

Hur än den här historien utvecklar sig: Kommissionerna som utreder tillkortakommanden hos de brittiska myndigheterna lär ha fortsatt fullt upp att göra.

Nyhetsjournalisterna likaså.

Pontus Mattsson, London
pontus.mattsson@sverigesradio.se

Episoder(1000)

Simon Isaksson: Idrott och politik

Simon Isaksson: Idrott och politik

Utrikeskrönikan 20 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

20 Okt 3min

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Utrikeskrönikan 17 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

17 Okt 2min

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Utrikeskrönikan 16 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

16 Okt 3min

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Utrikeskrönikan 15 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

15 Okt 3min

Nina Benner: Grannarna fick simma ut från sina lägenheter

Nina Benner: Grannarna fick simma ut från sina lägenheter

Utrikeskrönikan 14 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Nina Benner. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

14 Okt 3min

Cecilia Blomberg: Vilka historiska händelser firas?

Cecilia Blomberg: Vilka historiska händelser firas?

Utrikeskrönikan 13 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Cecilia Blomberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

13 Okt 3min

Love Lyssarides: Om freden kommer till Gaza

Love Lyssarides: Om freden kommer till Gaza

Utrikeskrönikan10 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

10 Okt 3min

Katarina von Arndt: I Tyskland ansöker man om en ansökningsblankett

Katarina von Arndt: I Tyskland ansöker man om en ansökningsblankett

Utrikeskrönikan 9oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Katarina von Arndt. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

9 Okt 3min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
forklart
aftenpodden-usa
popradet
stopp-verden
fotballpodden-2
dine-penger-pengeradet
det-store-bildet
nokon-ma-ga
frokostshowet-pa-p5
bt-dokumentar-2
rss-dannet-uten-piano
aftenbla-bla
e24-podden
rss-ness
rss-penger-polser-og-politikk
rss-borsmorgen-okonominyhetene
rss-gukild-johaug
rss-garne-damer