Milloin muutamme Marsiin? Tutkija vastaa

Milloin muutamme Marsiin? Tutkija vastaa

Scifissä Mars on valloitettu ja siirtokuntia perustettu, planeetta on jopa muutettu maapallon kaltaiseksi. Mutta milloin ihmiskunta todella pääsee punaiselle planeetalle? Mistä Marsissa saadaan juomavettä ja hengitettävää ilmaa, entä ruokaa? Entä kannattaako Marsissa hengailla ilman avaruuspukua? Marsissa selvitymistä kuvaava “Yksin Marsissa / The Martian” -elokuva vaikutti tieteellisesti perustellulta, mutta oliko se sitä myös tutkijan mielestä?

Studiossa aihetta ruotivat Ilmatieteen laitoksen ryhmäpäällikkö Maria Genzer sekä Aalto-yliopiston alumni, scifi-intoilija Suvi Rantonen.

Aalto-yliopiston "Tiedettä vai tarinaa?" -sarjassa setvitään scifisarjojen tieteen ja tutkimuksen todenperäisyyttä oikeiden asiantuntijoiden kanssa.

Käsikirjoitus: Anna Berg & Suvi Rantonen Kuvaus ja äänitys: Mikko Raskinen & Maiju Thers Leikkaus: Hilla Tykkyläinen Ohjaus ja tuotanto: Anna Berg / Aalto-yliopisto

Thumbnail-kuvan astronautti on luotu tekoälyllä. Mars-kuva: NASA/JPL-Caltech/MSS

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(6)

Populært innen Vitenskap

fastlegen
romkapsel
tingenes-tilstand
rss-nysgjerrige-norge
liberal-halvtime
sinnsyn
forskningno
rekommandert
fjellsportpodden
vett-og-vitenskap-med-gaute-einevoll
rss-paradigmepodden
dekodet-2
rss-rekommandert
nordnorsk-historie
tidlose-historier
jss
rss-lundqvist-podden
rss-overskuddsliv
villmarksliv
rss-zahid-ali-hjelper-deg