Spretig europeisk jul: Marie Nilsson Boij, Paris
Utrikeskrönikan23 Des 2021

Spretig europeisk jul: Marie Nilsson Boij, Paris

Utrikeskrönikan 23 december 2021.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Paris torsdag,

Julen har vi ändå gemensamt kan man glädja sig åt när andra olikheter som lönebildning, elprissättning och skattemoral blir besvärande för europasamarbetet.

Det är ju ändå samme Jesus som skall födas, menar jag.

Och jo, så långt är vi eniga men sedan börjar det spreta.

Om du bor i Sverige är det troligt att du får dina klappar i morgon på julafton framåt eftermiddagen eller så, men kanske någon i strumpan redan på morgonen.

Om du bor i Italien eller Frankrike däremot kan det tänkas att du får vänta på klapparna till ända till juldagsmorgonen för dit kommer tomten traditionellt med klapparna först under natten mellan den 24:e och den 25:e.

I Spanien däremot är det framförallt de tre vise männen Los Reyes som har hand om presentutdelningen och de kommer ju inte förrän till trettonhelgen, och de lägger klapparna i skorna istället.

Har har du inte varit snäll så riskerar du att få kol i godisformat istället för presenter av herrarna. Det riskerar barnen i Italien också, men där är det häxan- Befana- som kommer förbi på natten med gåvor- godis, eller straff- äckligt godis, på trettonhelgen, som hon lägger i strumpor hemma hos dig. Som tack vill hon ha ett litet glas vin som du ställt ut till henne någonstans.

Och har du tur lämnar hon också ett litet meddelade till dig.

Om du bor i Sverige, och ska fira jul, så ska du nog på jullunch redan i morgon på julafton.

I Spanien, Frankrike och Italien äger den stora jullunchen framförallt rum på juldagen, även om man träffas och äter tillsammans även på julaftons kväll.

Dock är julmenyn inte lika strikt enligt sydeuropeisk tradition som enligt svensk.

När vi äter julbord, vanligt eller vegetariskt, så varierar rätterna här mer från region till region och från familj till famlj.

Men man enas kring de traditionella julsötsakerna. Rulltårtan Bûche de Noel i Frankrike, för dem som gillar smörkräm och choklad.

Vetebrödskakorna Panettoni eller Pandoro är ett måste för många i Italien. En riktigt utsökt Pandoro kan gå på 500 kronor. Det du.

I Spanien heter motsvarigheten Roscón de Reyes och har en speciell smak av apelsinblomvatten

och är dekorerad med konfiterad frukt i grönt, rött och gult. Men där serveras den till trettonhelgen.

I Frankrike på trettonhelgen äter man så kallad Galette de Rois, en smördegskaka med en fève, figurin, i.

Den som får den blir kung för en dag och får även en kungakrona av papper på köpet. Nyårsafton firar man med champagne, prosecco eller cava beroende på vilket land man befinner sig i.

Är man i Italien på tolvslaget får man inte missa måltiden med linser och grisfot, Zampone con lenticchie, för linserna symboliserar pengar, dvs ett nytt år av välgång.

Men den mesta nyårsfesten hittar man kanske i Spanien. Där går alla ut på stan lagom till tolvslaget och firar in det nya året med tolv druvor, en per klockslag och sedan väntar kalas hela natten för den som orkar det.

Men först tar vi jul!

Joyeux Noel, Feliz Navidad och Buon Natale på dig!

Marie Nilsson Boij, Paris
marie.nilsson-boij@sverigesradio.se

Episoder(1000)

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Andreas Liljeheden: Utanför EU-parlamentet hyr man rum per timme

Utrikeskrönikan 17 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

17 Okt 2min

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Ginna Lindberg: Trumpeffekten i New York

Utrikeskrönikan 16 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

16 Okt 3min

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Fredrik Wadström: Alla 24 februari-monument

Utrikeskrönikan 15 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

15 Okt 3min

Nina Benner: Grannarna fick simma ut från sina lägenheter

Nina Benner: Grannarna fick simma ut från sina lägenheter

Utrikeskrönikan 14 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Nina Benner. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

14 Okt 3min

Cecilia Blomberg: Vilka historiska händelser firas?

Cecilia Blomberg: Vilka historiska händelser firas?

Utrikeskrönikan 13 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Cecilia Blomberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

13 Okt 3min

Love Lyssarides: Om freden kommer till Gaza

Love Lyssarides: Om freden kommer till Gaza

Utrikeskrönikan10 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

10 Okt 3min

Katarina von Arndt: I Tyskland ansöker man om en ansökningsblankett

Katarina von Arndt: I Tyskland ansöker man om en ansökningsblankett

Utrikeskrönikan 9oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Katarina von Arndt. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

9 Okt 3min

Simon Isaksson: Konspirationsteoriernas USA

Simon Isaksson: Konspirationsteoriernas USA

Utrikeskrönikan 7 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

8 Okt 3min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
forklart
stopp-verden
aftenpodden-usa
popradet
fotballpodden-2
dine-penger-pengeradet
det-store-bildet
nokon-ma-ga
bt-dokumentar-2
frokostshowet-pa-p5
rss-dannet-uten-piano
aftenbla-bla
rss-ness
e24-podden
rss-penger-polser-og-politikk
rss-borsmorgen-okonominyhetene
rss-fredrik-og-zahid-loser-ingenting
rss-garne-damer