Den hyllade ormstyrkan i storstadsdjungeln: Peder Gustafsson, Bangkok

Den hyllade ormstyrkan i storstadsdjungeln: Peder Gustafsson, Bangkok

Utrikeskrönikan 2 september 2022

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Bangkok Fredag.

Nej hör ni, vi måste nog prata lite om ormar. Vare sig vi vill eller inte så finns dom där. Många är hysteriskt rädda för dessa kräldjur, andra älskar dom.

Oavsett vad du tycker om sick-sack mönstrade huggormar eller blanka snokar så lovar jag att ditt ormproblem inte är lika stort som många i Bangkok upplever det.

Thailands huvudstad är byggd på sankmark, en miljö där många tropiska ormar trivs. När staden växer så kunde man tro att ormarna försvinner eller flyttar någon annanstans, men icke. Vissa kanske gör det, men långt ifrån alla.

Bangkoks många kloaker och klonger, alltså vattenkanaler, är en perfekt miljö för storstadsormar. Där trivs allt från olika kobror och huggormar, som alla är giftiga, till solstråleorm och råttormar, som enligt lokala experter inte är farliga för människan. I Thailand finns det runt 200 arter av ormar och bara 60 av dem är giftiga.

När jag var i Sverige i somras läste jag en artikel i en lokaltidning att det var många som ringde in till 112 för att dom sett en huggorm, inte blivit bitna, utan för att dom sett ormen och ville att räddningstjänsten skulle komma och ta bort den.

Där har vi något som sammanför svenskar och thailändare. Många här ringer också efter hjälp när de ser en orm.

Om man frågar personalen som svarar när man ringer akutnumret i Bangkok så är ormar ett mycket stort problem i stan. I genomsnitt får de ett samtal om ormar var 15:e minut, dygnet runt. Det betyder att den speciella ormstyrkan som finns i Bangkok gör långt över 40 000 utryckningar om ormborttagningar varje år. Länge har den här gruppen jobbat i skymundan. Men de blev kända när en lokal jetsetare i Bangkok lade upp en bild på nätet av en stor boakonstriktor som hängde i ett träd utanför kändisens bostad i centrala stan. Bilden av boaormen spred sig snabbt på nätet och personalen som tog hand om ormen blev hjälteförklarade av Bangkokborna.

Ormstyrkan har enligt dem själva en framgångsfrekvens på över 90 procent där man fångar ormarna och överlämnar reptilerna till avdelningen för nationalparker, vilda djur och växtskydd, så att de kan släppas ut i lämpliga naturliga miljöer.

Den här gruppen rycker inte bara ut när det är ormar som syns till utan också på larm om allt från getingar, stora varaner och allt där emellan.

Det finns inga officiella siffror på hur stor ormpopulationen är i Bangkok. Men man uppskattar att det finns runt ettusen ormar i varje distrikt, vilket gör ett möte ganska troligt.

Enligt Bangkoks chefsveterinär beror den höga populationen av orm i Bangkok på att invånarna inte äter reptilen i samma utsträckning som man gör på landsbygden. Dessutom finns det gott om mat för ormarna i storstan. Så vi får fortsätta leva tillsammans med burmesisk pyton, siamesisk spottande kobra och den gul-svartbandade kriaten som ett inslag i storstadsdjungeln.

Peder Gustafsson, Bangkok
peder.gustafsson@sverigesradio.se

Episoder(1000)

Axel Kronholm: Indonesiens röst i en ny världsordning

Axel Kronholm: Indonesiens röst i en ny världsordning

Utrikeskrönikan 17 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Axel Kronholm. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

17 Feb 3min

Naila Saleem: Bengalisk eller bangladeshisk?

Naila Saleem: Bengalisk eller bangladeshisk?

Utrikeskrönikan 16 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Naila Saleem. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

16 Feb 3min

Ginna Lindberg: Nedskärningarna på USA:s stora medieföretag skakar om

Ginna Lindberg: Nedskärningarna på USA:s stora medieföretag skakar om

Utrikeskrönikan 13 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

13 Feb 3min

Daniel Alling: Den stora europeiska resan

Daniel Alling: Den stora europeiska resan

Utrikeskrönikan 12 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Daniel Alling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

12 Feb 3min

Mona Ismail Jama: Trumps konspirationsteori: ”Folkmord” mot kristna i Nigeria

Mona Ismail Jama: Trumps konspirationsteori: ”Folkmord” mot kristna i Nigeria

Utrikeskrönikan 11 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

11 Feb 2min

Cecilia Uddén: Gaza väntar på Godot

Cecilia Uddén: Gaza väntar på Godot

Utrikeskrönikan 10 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Cecilia Uddén. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

10 Feb 3min

Andreas Liljeheden: Utan regering i 600 dagar

Andreas Liljeheden: Utan regering i 600 dagar

Utrikeskrönikan 9 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

9 Feb 3min

Cecilia Blomberg: Inget att klaga på för en OS-rookie

Cecilia Blomberg: Inget att klaga på för en OS-rookie

Utrikeskrönikan 6 februari 2026 hör Sveriges Radios korrespondent Cecilia Blomberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

6 Feb 3min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
aftenpodden-usa
forklart
stopp-verden
i-retten
lydartikler-fra-aftenposten
popradet
nokon-ma-ga
det-store-bildet
dine-penger-pengeradet
rss-ness
aftenbla-bla
hanna-de-heldige
rss-gukild-johaug
e24-podden
fotballpodden-2
frokostshowet-pa-p5
rss-dannet-uten-piano
grasoner-den-nye-kalde-krigen