Att flytta den rosa soffan i Gaza: Cecilia Uddén, Gaza
Utrikeskrönikan30 Jan 2023

Att flytta den rosa soffan i Gaza: Cecilia Uddén, Gaza

Utrikeskrönika 26 januari 2023.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

Här är Gaza måndag.

Nu har de möblerat om igen hemma hos skräddaren. Den rosa soffan som ett tag stod i köket har flyttats tillbaka till det salongslika vardagsrummet - ett sånt där rum som i torp förr i tiden kallades salen och där man egentligen inte vistades annat än under husförhör eller finfrämmande. En av svärdöttrarna viskar till mig att skräddarens fru vänder upp och ner på huset minst varannan månad och ryter ut order om vart möblerna - som hon själv aldrig hjälper till att lyfta - ska flyttas.

Ja man behöver ju lite omväxling, säger matriarken skräddarhustrun, som blivit både högljuddare och mer omfångsrik sen första gången jag träffade henne för mer än 25 år sedan när jag intervjuade hennes man om Yasser Arafats kostym. När jag ser den rosa soffan minns jag Minnie, en kvinna i Alabama i USA , hon var gift med en försupen bluessångare och hon möblerade också om hela tiden på det trånga utrymmet i det minimala huset med rosa väggar medan maken satt på krogen.

Sen kommer jag in på hotellet, jo det finns hotell i Gaza, och mitt ligger mittemot en moské vid Medelhavet även om kvinnor absolut inte badar här annat än med heltäckande långklänningar och hijab och på själva cornishen kör inga sportbilar utan åsnekärror, men när jag kom in här hade de flyttat receptionsdisken, till synes helt utan anledning. Lite förändring, fint va? sa de, trots att allt blivit mer opraktiskt eftersom personalen inte längre kunde se vem som var på väg in i hotellet.

Sen drack jag kaffe med en Gazajournalist som berättade att hemma hos honom hade alla sex familjemedlemmar bytt sovrum med varandra för omväxlings skull. Och det är bra rent psykologiskt, sa han, att känna att något förändras.

Men han visste förstås att han lurade sig själv och att inga ommöbleringar kan göra att vyerna vidgas i det som kallas världens största utomhusfängelse Gaza. Möbelflytt ersätter inte utebliven förändring. I 16 år har Gaza varit stängt, belägrat, och styrt av Hamas. Ytterst ytterst få människor får tillstånd att resa härifrån och en man beklagade för mig att det enda tillåtna sätt för oss att få utlopp för vår frustration är att till exempel delta i sånt som det groteska firandet av den blodiga attacken där sju israeler sköts ihjäl utanför en synagoga i Jerusalem i fredags.

Och i den väntande våldsspiralens olidliga förutsägbarhet kanske det är naturligt att reducera sina förväntningar till att flytta en rosa soffa från köket till salen.

Cecilia Uddén, för P1 Morgon i Gaza
cecilia.udden@sverigesradio.se

Episoder(1000)

Lubna El-Shanti: Ukraina behöver drönare och bebisar

Lubna El-Shanti: Ukraina behöver drönare och bebisar

Utrikeskrönikan 31 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Lubna El-Shanti. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

31 Okt 2min

Felicia Hassan: Är det dags för ett enat Norden?

Felicia Hassan: Är det dags för ett enat Norden?

Utrikeskrönikan 30 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Felicia Hassan. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

30 Okt 3min

Milan Djelevic: Den grekiska skattjakten

Milan Djelevic: Den grekiska skattjakten

Utrikeskrönikan 29 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Milan Djelevic. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

29 Okt 3min

Richard Myrenberg: Minnen över liv som kunde ha varit

Richard Myrenberg: Minnen över liv som kunde ha varit

Utrikeskrönikan 28 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Richard Myrenberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

28 Okt 3min

Mona Ismail Jama: Gen Z räds inte afrikanska ledare

Mona Ismail Jama: Gen Z räds inte afrikanska ledare

Utrikeskrönikan 27 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

27 Okt 3min

Lotten Collin: De flydde undan Maduro – nu fruktar de ICE

Lotten Collin: De flydde undan Maduro – nu fruktar de ICE

Utrikeskrönikan 24 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Lotten Collin. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

24 Okt 3min

David Rasmusson: Zombieminkar hemsöker Mette Frederiksen

David Rasmusson: Zombieminkar hemsöker Mette Frederiksen

Utrikeskrönikan 23 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent David Rasmusson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

23 Okt 3min

Axel Kronholm: De vietnamesiska överrockarna

Axel Kronholm: De vietnamesiska överrockarna

Utrikeskrönikan 22 oktober - hör Sveriges Radios korrespondent Axel Kronholm. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radio Play.

22 Okt 2min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
forklart
aftenpodden-usa
popradet
stopp-verden
dine-penger-pengeradet
det-store-bildet
nokon-ma-ga
fotballpodden-2
bt-dokumentar-2
e24-podden
frokostshowet-pa-p5
aftenbla-bla
rss-dannet-uten-piano
rss-penger-polser-og-politikk
rss-ness
rss-gukild-johaug
unitedno
rss-borsmorgen-okonominyhetene