Janne Josefsson sov i en bil på Heden

Janne Josefsson sov i en bil på Heden

Blodhund. Robin Hood. Moderatätare. Kommunist. Nazist. Ja, journalisträven och P4 Extra Gästen Janne Josefsson har kallats både det ena och det andra. Nu kommer hans självbiografi "Rädd för sanningen".

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

-Jag försöker vara så ärlig jag kan och fråga om jag också är rädd för sanningen ibland. Tänk hur många som har farit illa längs mina vägar! Jag har reflekterat över det mer än många tror.

Janne Josefsson berättar om sina tankar kring den makt man har som granskande journalist, om sin klassresa och uppväxten i Göteborg som innehöll både glädje och sorg.

-Jag har fått reda på saker jag inte kände till innan och har fått se saker som har varit tufft. Som att polisen tog mamma efter att hon rymt från sitt fosterhem, där hon blivit utnyttjad sexuellt. Och att hon sedan försörjde sig som prostituerad.

Boken är en hyllning till Janne Josefssons mamma, det var hon som gjorde att han blev journalist.

-Mamma fick stadga i livet när hon träffade pappa och innan dess flydde hon in i litteraturen. Sedan blev hon en av Sveriges första kvinnliga brevbärare.

Samtalet kommer också in på Jannes tre avslutade äktenskap och vilket mörker en skilsmässa kan innebära. Vid ett tillfälle övernattade han i en bil på Heden i Göteborg, för att slippa bli sedd och få frågor om han skulle ha tagit in på hotell.

-Tillslut ordnade det upp sig. Men det var inte roligt. Jag var otrogen och tog inte hand om mina barn tillräckligt, men jag är ansvarig och kan inte skylla på någon annan. Men då var jag förbannad på journalister som ställde frågor om skilsmässan och vrängde till saker, säger han och skrattar.

Episoder(1000)

Olssons lyxiga bröllop: Siffror man gärna glömmer

Olssons lyxiga bröllop: Siffror man gärna glömmer

Youtubern Jon Olsson har varit i Sydkorea och blivit Shaolinlärljunge. I P4 Extra Gästen berättar Olsson om skibackebygget hemma på tomten, det lyxiga drömbröllopet på ett franskt slott och känslorna kring att prata om pengar. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

7 Jan 18min

Medin: Jag skämdes så fruktansvärt mycket

Medin: Jag skämdes så fruktansvärt mycket

I 51 dagar hölls journalisten Joakim Medin fängslad i Turkiet, och i veckan drar den rättsliga processen igång. I P4 Extra Gästen berättar Medin om samtalen med frun ifrån fängelset och varför han riskerar att bli internationellt efterlyst. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

5 Jan 21min

Lindberg De Geer: Hoppas slå igenom om 100 år

Lindberg De Geer: Hoppas slå igenom om 100 år

Konstnären och författaren Marianne Lindberg De Geer har släppt ännu en dagbok den sjätte i ordningen. I P4 Extra Gästen berättar Lindberg De Geer om huruvida vännerna vågar berätta saker för henne längre, och känslorna kring att fylla 80. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

4 Jan 16min

Helins nya liv i USA: Man kan inte prata politik

Helins nya liv i USA: Man kan inte prata politik

Skådespelare Sofia Helin är tillbaka med en ny säsong av krimdramat Sanningen och avslöjar samtidigt att det blir en tredje säsong. I P4 Extra Gästen berättar Helin om känslorna kring polisserier, och det nya livet i USA. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

3 Jan 16min

Valle Westesson: ”Jag ville ha tegelstenar i 50-årspresent”

Valle Westesson: ”Jag ville ha tegelstenar i 50-årspresent”

Han drömde om ett slott när han var pojke, och nu ska det bli verklighet. Valle Westesson har också arbetat hår för att slippa ha ett lönejobb och har filmat naken bland tyska naturister. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Jan 17min

Tilde de Paula Eby: Tonläget i debatten är under all kritik

Tilde de Paula Eby: Tonläget i debatten är under all kritik

Programledaren Tilde de Paula Eby är ansiktet utåt för Nyårskarameller. I P4 Extra Gästen berättar hon om det julfirandet med sin stora familj, Londonresan och känslorna kring det uppskruvade tonläget i samhällsdebatten. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

30 Des 202519min

Rebecca de Ruvo minns MTV: Han kom och kastade stolar

Rebecca de Ruvo minns MTV: Han kom och kastade stolar

Rebecca de Ruvo var en av de första internationella programledarna för MTV som nu slutar sända musikvideos. I P4 Extra Gästen minns hon de galna upptågen och artisterna. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

29 Des 202515min

Lina Wolff: Jag försöker ha respekt för mord

Lina Wolff: Jag försöker ha respekt för mord

I P4 Extra-gästen berättar den prisade författaren Lina Wolff om ensamheten i författarskapet, om att skapa spänning utan grafiska mordskildringar och om vad Hörby-borna egentligen tycker om nya boken. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

27 Des 202517min

Populært innen Samfunn

rss-spartsklubben
giver-og-gjengen-vg
aftenpodden-usa
popradet
aftenpodden
konspirasjonspodden
rss-nesten-hele-uka-med-lepperod
rss-henlagt-andy-larsgaard
wolfgang-wee-uncut
grenselos
fladseth
vitnemal
synnve-og-vanessa
alt-fortalt
frokostshowet-pa-p5
rss-dette-ma-aldri-skje-igjen
min-barneoppdragelse
rss-fetisha-anine
lydartikler-fra-aftenposten
rss-herrepanelet