
448: Venezuelas olja – en klibbig historia
Efter kidnappningen av Nicolás Maduro vill Donald Trump pumpa upp Venezuelas olja. Det kanske blir svårare än han vill tro. Detta och mycket annat när vi sammanfattar ett händelserikt jullov. Nyhetsbrev och prenumeration: https://www.monopol.se
12 Jan 42min

407: Kan man slå börsen med en magisk formel? Vi har svaret.
Finansmannen Joel Greenblatt har kommit på en nästan löjligt enkel metod som vem som helt kan använda för att bli rik på börsen. Är det för bra för att vara sant? Avsnittet är en uppdaterad version av ett avsnitt som sändes första gången 2025.
5 Jan 42min

447: Svensk ekonomi - hur mår vi egentligen?
Hur gick det 2025, och vad kommer hända 2026? Vi träffar Konjunkturinstitutets prognoschef.
29 Des 202533min

403: Den enda som hatar julen mer än jag, är min pappa
Ekonomer hatar julen, men varför då? Repris från julen 2024 om världens tråkigaste ekonomiska teori. GOD JUL ALLA LYSSNARE!
22 Des 202513min

445: Skuggflottan – vad är det, och kan den inte stoppas?
Ryssland är helt beroende av oljeexporten, och en stor del av den passerar genom Öresund och Stora Bält med den så kallade skuggflottan. Kan och bör Sverige och Danmark göra något åt saken? Vi träffar Malin Högberg, specialist på sjörätt på Werks advokater.
15 Des 202539min

444: Dyra gymkort + andra lyssnarfrågor
Vi tömmer frågelådan! Kommer fastighetsmarknaden krascha? Vad gör Allmänna Arvsfonden? Är det dyrt att gå på gym i Sverige? Prenumeration och nyhetsbrev: https://www.monopol.se
8 Des 202534min

443: Black Week – hur kan det vara bra för företagen?
Svenskarnas nya nationalhögtid är över. Rickard har köpt stekpannor, och Jacob en diskmaskin. Men bortsett från de vanliga invändningarna om överkonsumtion och köphets – HUR i hela fridens namn kan det vara bra för handeln att med en sådan förutsägbarhet sänka sina priser? Vi träffar Joel Löwenberg, som drivit Gymkompaniet i tio år. Nyhetsbrev och prenumerationer: https://www.monopol.se
1 Des 202541min





















