Suomi on osa kolonialismin tarinaa

Suomi on osa kolonialismin tarinaa

Onko suomalainen sellutehdas Etelä-Amerikassa kolonialismia? Onko Suomi erillistapaus, joka ei liity muuhun maailmanhistoriaan, vai onko meillä osuutta kolonialismin suuressa tarinassa?

Ensimmäisen jakson vieraana on Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen, joka hahmottelee, miten kolonialismin ja kapitalismin kohtalonyhteys on syntynyt. Karl Marxin kirjoituksissa kolonialismi nähtiin välttämättömänä edistyaskeleena, mutta nykyinen dekoloniaalinen tutkimus kyseenalaistaa vanhat totuudet.

Kuulemme myös teatteriohjaaja Marianella Morenaa, joka suhtautuu suomalaisten sellutehdasbisneksiin kriittisesti. Teivainen avaa myös, mitä on muistin politiikka: kiistat eivät koske pelkästään menneisyyttä, vaan sitä, miten nykyhetkeä tulkitaan. Ilmavoimien hakaristikohu on siitä kuvaava esimerkki.

Det här avsnittet är hämtat från ett öppet RSS-flöde och publiceras inte av Podme. Det kan innehålla reklam.

Avsnitt(4)

Populärt inom Samhälle & Kultur

podme-dokumentar
gynning-berg
p3-dokumentar
aftonbladet-krim
blenda-2
svenska-fall
creepypodden-med-jack-werner
en-mork-historia
rss-vill-du-veta-en-hemlis-2
killradet
kod-katastrof
hor-har
aftonbladet-daily
flashback-forever
vad-blir-det-for-mord
rss-vi-var-har-forst
rss-nemo-moter-en-van
rss-vad-fan-hande
rss-schyffert-sundin-ar-det-har-nat
mardromsgasten