AI i Randabergskolen: Et strålende eksempel på digital innovasjon i skolen - med Odin Hetland Nøsen
Rekk opp hånda!12 Juni 2023

AI i Randabergskolen: Et strålende eksempel på digital innovasjon i skolen - med Odin Hetland Nøsen

Innovasjon i praksis: Randabergskolen går foran som et forbilde ved å ta i bruk kunstig intelligens i skolen. Med lanseringen av AI i Randabergskolen gir kommunen lærere og elever en unik mulighet til å dra nytte av ulike kunstig intelligens i undervisningen.

Odin Hetland Nøsen er ukens gjest i Rekk opp hånda. Han er en innovativ og teknokompetent rådgiver for skolene i Randaberg. Han er en av spillpedagogene og har en over gjennomsnittlig interesse for det AI og det digitale.

- Skolen må få et forhold til språkmodeller. Mer enn bare å snakke om det, men ved å teste det ut og bruke det, sier han.

Lanseringen av AI i Randabergskolen markerer en milepæl. Nå får alle skolens lærere og elever tilgang til ulike kunstige intelligenser som kan brukes i undervisningen. Målet er å gjøre AI lett tilgjengelig og skape en positiv bruk av teknologien i skolen.
Jeg håper at flere skoler og kommuner vil følge dette gode eksempelet og omfavne mulighetene som ligger i kunstig intelligens og digital innovasjon i skolen.

Upptäck Premium

Prova 14 dagar kostnadsfritt

Prova gratis
Arrow Right

Avsnitt(306)

Anna Rogstad og kampen for en mer praktisk skole - med Willy Aagre

Anna Rogstad og kampen for en mer praktisk skole - med Willy Aagre

Hvem var Anna Rogstad, og hvordan bidro hun til både norsk skolehistorie og kvinners rettigheter? Willy Aagre gir oss et innblikk i denne pionerens liv og kamp i sin nye bok "Kampen for en mer praktisk skole". Fremskrittet kommer ikke av seg selv. Det trengs modige folk som tør ta kampen for at ting skal bli bedre for alle. Ofte hører vi om djerve menn - men det er selvfølgelig mange damer som er minst like tøffe. Willy Aagre er aktuell med boka om Anna Rogstad og kampen for en mer praktisk skole. Hvordan klarte Anna Rogstad å balansere sitt arbeid som en seriøs profesjonsutøver, skolepolitisk stemme, og en aktiv kvinnesakskvinne gjennom en periode preget av store samfunnsmessige endringer? Boka kaster lys over Anna Rogstads bidrag til norsk skolehistorie og kvinners rettigheter.

26 Feb 202426min

Å skape leseglede hos barn og unge - med Merete Lie

Å skape leseglede hos barn og unge - med Merete Lie

Vi snakker om å gjøre bøker, lesing og samtaler, attraktivt og tilgjengelig for barn og unge i ukens episode av Rekk opp hånda. Jeg elsker å lese bøker. Mest skjønnlitteratur, men også sakprosa hvis jeg er ekstra nysgjerrig på noe. Derfor er det en glede å snakke med Merete Lie om lesing og leseglede. Merete Lie er bibliotekssjef i Oslo, det vil si for Deichman som er Oslo kommunes bibliotek og Norges største folkebibliotek. Det har hun vært siden 2018. Hvorfor er det viktig å starte lesefremmende tiltak allerede i barnehagealder? Hvordan kan foreldre spille en rolle i å skape en kultur for lesing hjemme? Hvordan jobber Deichman for å gjøre biblioteket og lesing attraktivt for ungdommer? Hvilken rolle spiller bibliotekene med utvikle seg for å fortsatt være en sentral aktør i å fremme leseglede?

19 Feb 202430min

- Hvordan vet vi at noe er bullshit? med Martin Farstad Jenssen

- Hvordan vet vi at noe er bullshit? med Martin Farstad Jenssen

Martin Farstad Jenssen er kritisk til det han mener er en innføring av språkmodeller i skolen som er basert på floskler og tomme fraser, men ikke på vitenskap. Kunnskap og fakta er byggesteiner for tenkning. - Lærerens jobb er å lære elevene å tenkte så dypt som mulig, sier Martin Farstad Jenssen. Språkmodeller som ChatGPT og Gemini setter denne oppgaven på prøve. Nå kan enhver med tilgang til språkmodeller levere en maskingenerert tekst. Det er ikke alltid lett å avsløre om det er eleven eller maskinen som har skrevet teksten. Farstad Jenssen er lektor ved Lillehammer videregående skole og styremedlem av Norsk lektorlag Innlandet, og sier at mange lærere fortviler over AI-genererte robotsvar fra elever.

12 Feb 202433min

Inkludering i skolen - med Elin Eika Bringa og Peder Haug

Inkludering i skolen - med Elin Eika Bringa og Peder Haug

Inkludering er åpenbart viktig for at elevene skal trives på skolen. Hva skal til for å skape en inkluderende skole? Hva skal til for at elevene skal oppleve gode skoledager? Gjester er Elin Eika Bringa og Peder Haug. Vi snakker om inkludering i skolen, alternative læringsarenaer og om stillesitting, uro og en overakademisk skole. Hvordan er dagens tilnærming til inkludering i skolen?

5 Feb 202438min

Elevmedvirkning som endrer skolen - med Endre Helsem

Elevmedvirkning som endrer skolen - med Endre Helsem

Kan elevmedvirkning føre til store endringer på en skole? På Akademiet i Drammen blir elevenes stemme hørt og tatt på alvor. Endre Helsem er lærer i bånn og rektor på Akademiet Drammen Sundland. Han er ukas gjest i Rekk opp hånda. På Akademiet deltar elevene aktivt i vurdering av eget arbeid, egen kompetanse og i sin egen faglige og sosiale utvikling. Men hvordan jobber de? Hvordan organiserer skolen dette i praksis?

29 Jan 202424min

AI-verktøy: Muligheter eller en trussel mot læringen? flom av  Med Elin Måge

AI-verktøy: Muligheter eller en trussel mot læringen? flom av Med Elin Måge

Nytt år og ny sesong - vi feirer begivenheten med episode nummer 300! Hver måned kommer det tusen nye AI-verktøy. Det sier seg selv at det ikke er mulig verken å teste alle sammen eller å ha full oversikt. Hva må skolen gjøre for å henge med i denne utviklingen? Elin Måge er lærer ved Rud videregående skole i Bærum. Hun kommer rett fra en time der elevene har brukt ChatGPT for å få hjelp til å skrive et essay.

22 Jan 202425min

Hva kan ChatGPT lære oss om å skrive?

Hva kan ChatGPT lære oss om å skrive?

Ny episode av Rekk opp hånda: Kunstig intelligens som læringspartner: Hva kan ChatGPT lære oss om å skrive? Kan ChatGPT være til hjelp til å komme i gang med skriveprosessen? Terje Pedersen lot en gruppe elever jobbe med et skriftlig arbeid der de brukte ChatGPT som læringspartner i et prosessorientert skrivearbeid. De har brukt modellen til å generere ideer, brainstorme og få tilbakemelding på arbeidet sitt. Språkmodeller kan være et verdifullt verktøy for elever som ønsker å forbedre skriveferdighetene sine. Terje Pedersen og Kim Aarberg er ukens gjester i Rekk opp hånda.

11 Dec 202328min

Kan en krokodille hoppe på trampoline på Pluto? Med Per Kristian Bjørkeng

Kan en krokodille hoppe på trampoline på Pluto? Med Per Kristian Bjørkeng

- Språkmodeller som ChatGPT er blant de mest nyttige og anvendelige verktøy menneskeheten har skapt, hevder Per Kristian Bjørkeng. ChatGPT fyller ett år i disse dager. Og mye har skjedd siden da, for å si det forsiktig. Etter lanseringen har det haglet både med begeistring og bekymring. Hva vil disse språkmodellene ha å si for undervisningen? Er de til å stole på? Må vi tenke helt nytt? Per Kristian Bjørkeng er teknologijournalist i Aftenposten og forfatter av boka "Knekk ChatGPT-koden". Hn er ukas gjest i Rekk opp hånda.

4 Dec 202330min

Prova gratis och få tillgång till alla avsnitt
Arrow right

Reklamfria Premium-poddar

Lyssna obegränsat på alla Premium-poddar utan reklam.

Skapa din egen podcastbubbla

I appen bygger du ditt eget bibliotek av favoritpoddar och vi ger dig dessutom tips på nya poddar som du inte får missa.

14 dagar kostnadsfritt

Som ny kund får du dessutom 14 dagars kostnadsfri provperiod vid tecknande av abonnemang.

Podme Premium

99 kr/mån

  • Tillgång till alla Premium-poddar
  • Lyssna utan reklam
  • Lyssna offline
  • Avsluta när du vill
Prova 14 dagar kostnadsfritt

Berättelserna och rösterna du älskar att lyssna på

Lyssna obegränsat på alla dina favoritpoddar

Upptäck Premium
Arrow Right