Haittaako Klubin strategia kotimaista jalkapalloa?
Nappulakengät20 Feb 2023

Haittaako Klubin strategia kotimaista jalkapalloa?

Tässä jaksossa puhumme Klubin pelaajahankintojen strategian muutoksesta ja siitä, kuinka se on tehnyt satsauksia nuorten pelaajien kehittämiseen. Pohdimme myös, onko suomalaiselle jalkapallolle haitallista, jos Klubi hankkii itselleen kaikki lupaavimmat pelaajat.


Keskustelemme myös Seksi-Topin talven aikana antamista näytöistä. Odotamme, että hän saa selkeän paikan ensi kauden avauskokoonpanossa, mikä olisi luonnollinen jatkumo hänen kehityskaarelleen. David Ezeh ei kuuluu enää Kakkoseen, mutta aika näyttää onnistuuko hän lyömään kunnolla läpi edustuksessa tällä kaudella.


Lopuksi käsittelemme Maksim Stjopinin kiinnostavaa hankintaa Klubiin. Hänen lopullinen roolinsa joukkueessa on vielä arvoitus.

Avsnitt(187)

Ensimmäistä kertaa aerobic-tunnilla

Ensimmäistä kertaa aerobic-tunnilla

Maanantain pelissä oli paljon hyvää, mutta Klubi ei yksinkertaisesti saa kaivettua kolmea pistettä mestaruussarjassa. Ilman voittoja mestaruus on sula mahdottomuus. Nyt täytyy laittaa parhaat kentälle ja ottaa peli kerrallaan – finaali kerrallaan.

30 Sep 33min

Suomen Cup mestarit 2025

Suomen Cup mestarit 2025

Suomen Cupin mestaruus tuli ehjän ysikymppisen ja vahvan puolustuspelaamisen kautta. Klubi pääsi ansaitusti nostamaan pyttyä Tampereen syysillassa. Finaalissa nähty puolustuspelaaminen herättää toiveita myös Veikkausliigan syksyyn. Niitä haaveita lähdetään testaamaan jo tiistaina Turussa.

22 Sep 38min

Haastattelu: Miika Nuutinen

Haastattelu: Miika Nuutinen

Yläloppusarjan kynnyksellä Nuutinen tuli keskustelemaan siitä, miten kausi on mennyt, muutoksista joita kauden aikana on tehty ja miten niissä on onnistuttu sekä siitä miten mestaruus voitetaan.

9 Sep 43min

Jotain voitettavaa

Jotain voitettavaa

Tässä jaksossa keskustelemme Suomen Cupin merkityksestä kuluvalla kaudella, kapteeni Alex Ringin roolista joukkueessa sekä uusista hankinnoista.

22 Aug 26min

Mureneeko Klubin ylivoima?

Mureneeko Klubin ylivoima?

Tässä jaksossa on vieraana toimittaja ja kirjailija Ari Virtanen. Keskustelemme hänen uunituoreesta Jolle – Il Doge -kirjastaan sekä tietysti HJK:sta.Onko Klubi yhä mestaruustaistelussa mukana? Mureneeko sen vuosien ylivoima suomalaisessa futiksessa, vai onko kyse vain väliaikaisesta notkahduksesta? Entä miltä joukkueen ilmapiiri ja henkinen tila näyttävät ulkopuolisen silmin?

18 Aug 44min

Mikä mättää?

Mikä mättää?

Miksi peli kulkee heikompia vastaan, mutta yläkastin jengejä vastaan HJK näyttää itse alasarjalaiselta? Onko vika pelaajamateriaalissa vai valmennuksessa – vai molemmissa?Keskustelemme myös siitä, pitäisikö uusi valmentaja tuoda sisään jo ennen kuin kausi karkaa lopullisesti käsistä. Onko aika tehdä rohkea liike vai jatkaa nykyisellä linjalla toivoen parempaa?

5 Aug 33min

Kaikki on mahdollista

Kaikki on mahdollista

Europolku jatkuu kuin jatkuukin. Mikä on HJK:n nykykunto?Peilaamme pelivirettä erityisesti AC Oulua vastaan pelatun matsin kautta – missä onnistuttiin, missä yski ja mitä pitäisi vielä hioa.Klubi on yhä mukana kolmessa kilpailussa – kaikki on yhä mahdollista.

21 Juli 38min

Kuopiosta nolla pistettä

Kuopiosta nolla pistettä

Perjantain vieraspeli paljasti karulla tavalla Klubin suurimman heikkouden: puolustuspään. Täydennystä tarvitaan kipeästi kesän siirtoikkunassa.

29 Juni 30min

Populärt inom Sport

tutto-balutto
viaplay-f1-podcast
under-isen
killradet
fotbollsmorgon
sillypodden
rss-viva-fotboll
sportbladets-premier-league-podd
rss-tv4-hockey-podden
rss-rule-britannia
nhl-podden-med-bjurman-och-ekeliw
sanny-svensson
tuttosvenskan
hockeypuls
hockeymorgon-2
sportbladet-allsvenskan
lundh
fotbollskanalen-on-tour-em-2020
rss-ghip-googlare-har-inga-polare
hunden-katten-glassen-en-blavit-podcast