Drill baby, drill!

Drill baby, drill!

Frp-leder Sylvi Listhaug har vært på plattformtur og kommet med utspill: Vi skal pumpe olje i hundre år til! Tidligere ville dette vært frekt og provoserende, men nå: Er ikke dette å slå inn åpne dører?

I hvert fall er statsminister Jonas Gahr Støre helt enig i at vi skal produsere så lenge det er etterspørsel. Men den må være ren, for det vil EU kreve, mener han. Ap-ren versus Frp-skitten gass, der altså.

Og Erna Solberg snur sin alder og erfaring til noe positivt når hun plutselig fronter utenriks og sikkerhetspolitikk i en usikker tid. Klart det er Erna som må bli statsminister i en borgerlig regjering. Ingen vil ha noe nytt og friskt hvis man er redd.

Størometeret kryper oppover og står nå på 65 prosent. Det vil si at det i henhold til Den politiske situasjonens høyst uvitenskapelige vurderinger, per nå er 65 prosent sjanse for at Støre overlever opprøret og er statsministerkandidat ved valget til høsten.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Avsnitt(283)

Julespesial - Kongetigeren

Julespesial - Kongetigeren

Den politiske situasjonen har juleferie.Vi har en julegave på lur.Hør historien om menneskeetende tigre i Nepal, og hvordan de havner i tigerfengsel - og hvorfor en spesialutsending fra Trysil er med på prosjektet. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

30 Dec 28min

Julespesial - Nordmennene som bygget Amerika

Julespesial - Nordmennene som bygget Amerika

Den politiske situasjonen har juleferie.Men vi har en julegave til deg:Skyskrapere, t-bane og tunneler. Dette er historien om de norske ingeniørene som bygget New York.Skrevet og lest av journalist Benedicte Ramm. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

23 Dec 27min

Skjebnemøte i EU og Norge har fått en plan

Skjebnemøte i EU og Norge har fått en plan

Europas statsledere møtes i Brussel for å finne penger til Ukraina.Nøkkelen er russiske formuer i Belgia, men saken er vanskelig. Så vanskelig at den er en skjebnedag for hele unionen, sier Tysklands forbundskansler. I Norge har Jonas Gahr Støre lagt frem en plan for landet. Med Simen Ekern og Frithjof Jacobsen fra DN. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

18 Dec 37min

Trump kaster europakortene, høyre legger (fortsatt) lederkabal

Trump kaster europakortene, høyre legger (fortsatt) lederkabal

USAs nye sikkerhetsstrategi skremmer europeiske sikkerhetspolitikere. Er Nato kjørt hvis ikke MAGA tar makten i Europa? Og hvem ender i Høyres ledelse til slutt? Med Eva Grinde, Simen Ekern og Frithjof Jacobsen. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

11 Dec 45min

Statsbudsjett og en ny mur som falt i Europa

Statsbudsjett og en ny mur som falt i Europa

Arbeiderpartiet klarte til slutt å samle et flertall for statsbudsjettet. Hvordan ble det slik, og hvem har vunnet og tapt på kaoset de siste dagene. I Europaparlamentet har en avstemning om klimapolitikk fått noen til å hevde at Adolf Hitler er tilbake. Andre nøyer seg med å konstatere at en politisk brannmur er revet.I studio: Kommentator Eva Grinde, utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen. Alle fra Dagens Næringsliv. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

4 Dec 42min

Fredskaos og budsjettstrid

Fredskaos og budsjettstrid

USA tok Europa og Ukraina på sengen med sitt Russlandsvennlige utkast til fredsavtale.Hvordan fikk man dette på sporet igjen? Og budsjettforhandlingene på Stortinget er i en kritisk fase. Kan det bli enighet på en fragmentert rødgrønn side? Med utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

27 Nov 35min

Norsk nederlag i Brussel og tilløp til en ny EU-debatt i Norge

Norsk nederlag i Brussel og tilløp til en ny EU-debatt i Norge

Norge gikk på et sviende nederlag i striden om ferrolegeringer med EU.Hvordan skjedde det, og hva betyr det for fremtiden til EØS-avtalen. Mens Norge diskuterer med EU, er det også tilløp til en ny debatt om norsk medlemskap her hjemme. Hvem har mest å tjene på den, og hvem får det vanskelig. DNs utenrikskommentator Simen Ekern er med fra Brussel i ukens episode. I studio i Oslo sitter politisk redaktør Frithjof Jacobsen. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

20 Nov 24min

Jernteppe og havarikommisjon

Jernteppe og havarikommisjon

Høyre har evaluert Erna Solberg og sin egen valgkamp. EU er i ferd med å evaluere norsk smelteverksindustri. Usikker fremtid preger begge sakene. Med utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

13 Nov 41min

Populärt inom Samhälle & Kultur

podme-dokumentar
svenska-fall
p3-dokumentar
mardromsgasten
en-mork-historia
creepypodden-med-jack-werner
spar
killradet
nemo-moter-en-van
skaringer-nessvold
rattsfallen
aftonbladet-krim
badfluence
p3-historia
p1-dokumentar
historiska-brott
sanna-berattelser
rss-sanning-konsekvens
hor-har
rss-verkligheten