Skoputsaren från Piranshahr: Cecilia Uddén, Kairo
Utrikeskrönikan12 Joulu 2019

Skoputsaren från Piranshahr: Cecilia Uddén, Kairo

Utrikeskrönika 12 december.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Här är Kairo, torsdag.

Jag visste ju att det inte var en saga ur “Tusen och en natt”, berättelsen om skoputsaren från Piranshahr och ayatollans spioner. Men hur förklarar man det för en säkerhetsavdelning vars jobb det är att vara paranoid?

Jag var i Iran. Gick upp på hotellrummet för att kopiera ljudfiler från bandaren till datorn. Men datorn var borta! Iskall skräck tog stryptag om mitt inre.

Hade den iranska underrättelsetjänsten varit inne i mitt rum och tagit datorn? Hade de redan hunnit hört mina rapporter om hur iranska regimen förnekade att man skjutit ihjäl demonstranter och kallat de för utländska agenter?

Andas lugnt. Det måste finnas en förklaring.

Hotellreceptionisten var inte road när antydde att någon varit inne i mitt rum och tagit min dator. Hotellets nyckelelektronik visade att ingen annan nyckel än min egen öppnat min dörr.

Andas lugnt. Jag rannsakade mitt jetlaggade minne, anfrätt av sömnbrist, gick igenom alla rörelser minut för minut, ringde alla jag träffat under eftermiddagen och började långsamt misstänka att jag trots allt tagit med datorn ut ur hotellet, insvept i Tehran Times. Lade jag den kanske ifrån mig där på bänken utanför hotellet medan jag och tolken väntade på taxi? Och glömde den?

Hur skulle jag förklara detta för säkerhetsavdelningen på Sveriges Radio – vars uppgift är att vara paranoid?

Datorn fjärrspärrades från Stockholm och efter en ångestfylld natt gick jag och tolken runt till alla butiker på gatan och frågade om någon möjligtvis lämnat in en dator.

Skoputsaren som brukar sitta utanför hotellet kom fram till mig och sa “dollar”. Jag trodde att han ville att jag skulle svartväxla och viftade bort honom. Det gjorde tolken också, skoputsaren från Piranshahr pratade framförallt på den kurdiska dialekten kurmanji, tolken förstod honom inte och jag hörde bara ordet dollar.

Det var hittelön han ville ha.

Välsignade skoputsare från Piranshahr. Han hade sett hur jag hoppade in i taxin och lämnat datorn på bänken. Han stoppade min laptop i lådan med skokräm och med sju barn att försörja hoppades han nu på hittelön.

Hur förklarar man det för en säkerhetsavdelning vars uppgift det är att vara paranoid?

Jag hörde ju själv hur naiv och lättlurad jag lät när jag berättade den “Tusen och en natt”-liknande historien om skoputsaren från Piranshahr som vänligt vaktat min laptop över natten, medan säkerhetsavdelningen såg framför sig hur ett illvilligt persiskt ayatollahvirus skulle sprida sig i hela Sveriges Radios interna system så fort jag kopplat upp mig.

Men... hur jag än försökte kunde jag inte se framför mig hur skoputsaren gick till underrättelsetjänsten och sa: “hej, jag har en laptop här som tillhör en utlänning, vad får jag för den?” utan att underrättelsetjänsten hade hånskrattat åt den fattige mannen och sagt: “Gå hem med dig, gubbe!”

Han hade varit chanslös gentemot funktionärerna, det visste både han och jag. Men hur förklarar man det för en säkerhetsavdelning vars jobb det är att vara paranoid?

Skoputsaren fick sin hittelön, min laptop dammsugs nu på virus, och strax hoppas jag att säkerhetsavdelningen, vars jobb det är att vara paranoid, ska bekräfta min övertygelse om att de flesta människor, särskilt skoputsare, är goda och att en jetlaggad korrespondent faktiskt kan vara med om något som låter som en saga ur “Tusen och en natt”.

Cecilia Uddén, Kairo
cecilia.udden@sverigesradio.se

Tämä jakso on lisätty Podme-palveluun avoimen RSS-syötteen kautta eikä se ole Podmen omaa tuotantoa. Siksi jakso saattaa sisältää mainontaa.

Jaksot(2000)

Simon Isaksson: Tomattullarnas oanade konsekvenser

Simon Isaksson: Tomattullarnas oanade konsekvenser

Utrikeskrönikan 6 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

6 Loka 3min

Andreas Liljeheden: Frågan jag bävar inför

Andreas Liljeheden: Frågan jag bävar inför

Utrikeskrönikan 5 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

5 Loka 3min

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Utrikeskrönikan 2 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Daniel Alling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Loka 3min

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Utrikeskrönikan 1 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

1 Loka 3min

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Utrikeskrönikan 30 september – hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

30 Syys 3min

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Utrikeskrönikan 29 september – hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

29 Syys 2min

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Utrikeskrönikan 28 september – hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

28 Syys 3min

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

Utrikeskrönikan 25 september – hör Sveriges Radios korrespondent David Rasmusson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

25 Syys 2min

Suosittua kategoriassa Politiikka ja uutiset

uutiscast
vallattomat
aikalisa
politiikan-puskaradio
rss-viihde-media
rss-ootsa-kuullut-tasta
rss-vaalirankkurit-podcast
ootsa-kuullut-tasta-2
otetaan-yhdet
tervo-halme
rss-voi-venaja
the-ulkopolitist
rss-kaikki-uusiksi
rss-asiastudio
rss-seksicast
rss-raha-talous-ja-politiikka
rss-girls-finish-f1rst
rss-podme-livebox
rss-hyvaa-huomenta-bryssel
rikosmyytit