Cherchez la femme – Sara Netanyahu går till frissan: Cecilia Uddén, Kairo
Utrikeskrönikan3 Maalis 2023

Cherchez la femme – Sara Netanyahu går till frissan: Cecilia Uddén, Kairo

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Här är Kairo, fredag.

Det har varit en våldsam och uppslitande vecka i Mellanöstern, med dödandet av två unga israeliska bosättare, hämnden när bosättare tände eld på palestinska byn Hawara och sen demonstrationer i Israel mot det oppositionen kallar regeringen Netanyahus kupp mot demokratin.

Men i onsdagskväll uppstod ett unikt ögonblick av samstämmighet när vissa palestinier och israeler enades i hatet mot Sara Netanyahu, premiärministerns omtvistade hustru. Mitt under de våldsamma sammandrabbningarna mellan demonstranter och säkerhetsstyrkor i Tel Aviv, gick Sara Netanyahu till frissan. Ryktet spred sig och hundratals demonstranter samlades utanför den exklusiva hårsalongen med trummor och tutor och de ropade: Nationen brinner och Sara klipper sig – en ramsa som rimmar på hebreiska.

Polisförstärkning tillkallades, Israels säkerhetsminister högernationalisten Itamar Ben Gvir, skrev på twitter att han givit polisen order om att rädda livet på premiärministerhustrun eftersom demonstranter belägrat hårsalongen. Hundratals poliser till häst cykel och springande, rusade till undsättning, de bildade en mur utanför hårsalongen och eskorterade sen Sara Netanyahu därifrån under tung polisbevakning.

Reportrar på plats hävdar att det aldrig gjordes några försök att storma hårsalongen och att Sara Netanyahu inte på något sätt var hotad, även om det säkerligen var obehagligt. Men när hennes make, premiärministern, strax därefter höll sitt tal till nationen sa han att anarkin måste upphöra och han jämförde demokratiaktivisterna med bosättarna som tände eld på den palestinska byn Hawara i söndags.

På sociala medier, bland både palestinier och israeler, exploderar nu elaka och inte sällan misogyna skämt om Sara Netanyahu. Hon är starkt impopulär efter all mediauppmärksamhet hon fått under åren för att hon till exempel beställt hämtmat för höga summor på skattebetalarnas bekostnad trots att premiärmininsterbostaden har en anställd kock, och för att flera av hennes anställda anmält henne och klagat över verbal misshandel, vredesutbrott, och förolämpningar. Hon dömdes att betala motsvarande över 450 000 i skadestånd efter att en tidigare anställd stämt henne.

I en av tidningarna idag står det att det som nu dröjer sig kvar utanför hårsalongen är misstankar och en doft av väteperoxid.

Väteperoxiden som blonderade Sara Netanyahus hår och misstankarna om att Netanyahu iscensatte det hela för att det skulle se ut som anarkister hotade hans stackars fru så att han kunde jämföra den påstådda belägringen av hårsalongen med det som i Israel kallats pogromen i Hawara.

För en tid sedan lyssnade jag på en debatt om israelisk politik där en av panelisterna sa: om bara Netanyahu låtit bli att gifta sig med Sara hade allt varit bättre i Israel. Den enda kvinnan i panelen svarade honom lugnt: Vet du, män kan göra konstiga saker oavsett vem de är gifta med.

Cherchez la femme.

Cecilia Uddén, Kairo
cecilia.udden@sverigesradio.se

Tämä jakso on lisätty Podme-palveluun avoimen RSS-syötteen kautta eikä se ole Podmen omaa tuotantoa. Siksi jakso saattaa sisältää mainontaa.

Jaksot(2000)

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Utrikeskrönikan 2 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Daniel Alling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Loka 3min

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Utrikeskrönikan 1 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

1 Loka 3min

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Utrikeskrönikan 30 september – hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

30 Syys 3min

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Utrikeskrönikan 29 september – hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

29 Syys 2min

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Utrikeskrönikan 28 september – hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

28 Syys 3min

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

Utrikeskrönikan 25 september – hör Sveriges Radios korrespondent David Rasmusson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

25 Syys 2min

Axel Kronholm: Fågelmysterier i Phnom Penh

Axel Kronholm: Fågelmysterier i Phnom Penh

Utrikeskrönikan 24 september – hör Sveriges Radios korrespondent Axel Kronholm. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

24 Syys 3min

Nina Benner: Den lilla byn lämnar Storbritannien i protest

Nina Benner: Den lilla byn lämnar Storbritannien i protest

Utrikeskrönikan 23 september – hör Sveriges Radios korrespondent Nina Benner. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

23 Syys 2min

Suosittua kategoriassa Politiikka ja uutiset

uutiscast
vallattomat
aikalisa
rss-viihde-media
politiikan-puskaradio
ootsa-kuullut-tasta-2
rss-ootsa-kuullut-tasta
rss-vaalirankkurit-podcast
otetaan-yhdet
tervo-halme
rss-voi-venaja
rss-asiastudio
rss-podme-livebox
rss-seksicast
rss-kaikki-uusiksi
rss-raha-talous-ja-politiikka
rss-girls-finish-f1rst
the-ulkopolitist
rss-ulkopoditiikkaa
rss-pinnalla