"Därför slår uppstickare igenom i EU-valet"
Älskade politik17 Tammi 2024

"Därför slår uppstickare igenom i EU-valet"

EU-valet har historiskt varit en chans för nya partier att slå igenom med dunder och brak. Piratpartiet, Junilistan och Feministiskt initiativ är några partier som aldrig suttit i riksdagen men som har haft parlamentariker i Bryssel.

Men trots möjligheten för skrällar så råder inte någon EU-valsfeber i Sverige. Enligt en mätning från DN/Ipsos kan bara sju procent av väljarna pricka in vilken månad EU-parlamentsvalet äger rum.I dagens avsnitt av Älskade politik återupplever vi minnesvärda EU-frågor – och minns uppstickarpartierna som varit framgångsrika i EU-valen.

Kan historien lära oss något om årets val?

Medverkande
Evelyn Jones
Tomas Ramberg
Hans Rosén

Producent
Viktor Ahldén

Musik & klippning
Patricio Samuelsson

Ansvarig utgivare
Peter Wolodarski

Tämä jakso on lisätty Podme-palveluun avoimen RSS-syötteen kautta eikä se ole Podmen omaa tuotantoa. Siksi jakso saattaa sisältää mainontaa.

Jaksot(251)

Vänsterpartiets olyckliga kärlek till Centern

Vänsterpartiets olyckliga kärlek till Centern

Trånar V efter C och har Elisabeth Thand Ringqvist en röd linje mot sig själv? På torsdagen röstades Magdalena Andersson ner i en första (dramatisk?) statsministeromröstning.

15 Loka 18min

Är Anderssons misslyckande Kristerssons chans?

Är Anderssons misslyckande Kristerssons chans?

Socialdemokraternas ledare lyckades inte med sonderingsuppdraget. Men ska ändå ställas inför omröstning. Vem tar över sen – blir det Ulf Kristersson? Har vi en regering innan jul? Och vem styr egentl...

13 Loka 18min

Magdalena Anderssons problem: C får inte förnedras

Magdalena Anderssons problem: C får inte förnedras

Sa Elisabeth Thand Ringqvist plötsligt det hon egentligen tänker i en intervju i TV4 – och har S-ledaren kommit någon vart med sonderingarna efter rödgröna Lidingömötet?

12 Loka 14min

”Hemliga” bastumötet med Busch: Dubbla och dunkla signaler från C

”Hemliga” bastumötet med Busch: Dubbla och dunkla signaler från C

På fredagen ska de rödgröna partiledarna träffas för första gången sedan valet. Men vad betyder Thand-Ringqvists bastudejt med KD-ledaren dagen innan?

8 Loka 13min

”De andra spelar roller i Vänsterpartiets pjäs”

”De andra spelar roller i Vänsterpartiets pjäs”

Centerpartiet har bjudit in de andra rödgröna partierna till ett möte – blir det islossning eller är det spel för gallerierna. Och de får de sexigaste utskotten.

6 Loka 32min

Hur glad blev Magdalena Andersson av talmannens besked?

Hur glad blev Magdalena Andersson av talmannens besked?

Andreas Norlén manar till eftertänksamhet under helgen – och C vill plötsligt träffa alla rödgröna. Hur lång tid tror talmannen att regeringsbildningen kommer ta?

2 Loka 17min

Har talmannen tagit på sig en omöjlig uppgift?

Har talmannen tagit på sig en omöjlig uppgift?

Är läget lika låst efter de nya talmansrundorna som innan? Och varför kom inte Andreas Norlén med något besked?

1 Loka 21min

Plötsligt vill ingen försöka bli statsminister

Plötsligt vill ingen försöka bli statsminister

Varför vill inte någon av partiledarna ha talmannens prestigefulla sonderingsuppdrag? Det pratar vi om direkt från riksdagens högtidliga öppnande.

29 Syys 25min

Suosittua kategoriassa Politiikka ja uutiset

uutiscast
vallattomat
aikalisa
politiikan-puskaradio
rss-viihde-media
ootsa-kuullut-tasta-2
rss-ootsa-kuullut-tasta
rss-vaalirankkurit-podcast
otetaan-yhdet
tervo-halme
rss-voi-venaja
rss-raha-talous-ja-politiikka
rss-podme-livebox
the-ulkopolitist
rss-asiastudio
rss-ulkopoditiikkaa
rss-polikulaari-pitka-kiekko-ja-muut-ts-podcastit
rss-girls-finish-f1rst
rss-suoraan-asiaan
75