149: Börsdoldisen Joel Eklund
Marknaden21 Helmi 2022

149: Börsdoldisen Joel Eklund

Med två miljarder i noterade innehav har familjen Eklunds investeringsbolag Fosielund blivit en storspelare på börsen. Pengarna kommer från tandvårdsbolaget Tepe, som grundades redan 1965 av Henning Eklund.
Joel Eklund är barnbarn till Henning och Joel var tidigare vd för Tepe men klev av posten för två år sedan för att ägna mer tid åt investeringar.
Och nu händer det grejer! Fosielund har seglat upp som storägare i Hövding. Dessutom lämnade man precis Lexington. Hur tänker Joel Eklund generellt kring de investeringar som han gör genom Fosielund? Vad letar han efter och vilka andra uppdrag har han?
Dessutom berättar han om fördelarna med att vara investerare i den malmöitiska myllan, den största utmaningen i Malmös näringsliv, studietiden i Oxford och schacktips.
Detta vill du höra!

Jaksot(393)

Government shutdown – en buskis vi sett förut

Government shutdown – en buskis vi sett förut

USA stänger ned sedan politikerna misslyckats att höja "skuldtaket". Men vad är det som ligger bakom detta skådespel, som upprepats gång efter annan under de senaste åren? Nyhetsbrev och prenumeration på https://www.monopol.se

1 Loka 43min

Mileis kallsup i det argentinska stålbadet

Mileis kallsup i det argentinska stålbadet

Motorsågsekonomen Javier Milei rivstartade sitt projekt att sanera den argentinska ekonomin. Nu har han fått problem. Nyhetsbrev: www.monopol.se

25 Syys 56min

Den reciproka tillbakakakans kinesiska evangelium

Den reciproka tillbakakakans kinesiska evangelium

Kinas enorma industri vräker sitt överskott över Europa, som badar i billiga prylar. Bra för inflationen tänker du? Fel.... tänker Joakim. Missa inte: gratis lunchworkshop med grundaren av Hawaii Poké 29 september => monopol.se/pareto Nyhetsbrev och prenumeration: https://www.monopol.se

17 Syys 1h 8min

Hajen, stagflationen och Jon Dahl Tomasson

Hajen, stagflationen och Jon Dahl Tomasson

Ett avsnitt om alla ekonomers mardröm: Stagflation. Hur ska världens länder hantera hög inflation OCH en slapp konjunktur? Missa inte: gratis lunchworkshop med grundaren av Hawaii Poké 29 september => monopol.se/pareto Nyhetsbrev på https://www.monopol.se

10 Syys 38min

Indien och det multipolära Nobeldramat i ormgropen

Indien och det multipolära Nobeldramat i ormgropen

Märkliga (men gulliga) scener har utspelat sig under det politisk stormötet i Kina, där Modi och Putin har skådats hand i hand. Vad hände egentligen, och vilken roll ska Indien spela i det nya multipolära kramkalaset?

3 Syys 1h 8min

Trumps kupp mot Federal Reserve!

Trumps kupp mot Federal Reserve!

Han har kört tullar, vänt upp och ned på domstolarna och rullat in nationalgardet i Washington. NU.. har Trump siktat in sig på ärkefienden Federal Reserve. Prenumeration och nyhetsbrev på https://www.monopol.se

27 Elo 42min

Feodala husdrömmar: Riskkapitalbolagen och bostadsmarknaden

Feodala husdrömmar: Riskkapitalbolagen och bostadsmarknaden

Ursäkta förseningen av veckans avsnitt! Vi gör ett besök i USA där riskkapitalbolag har börjat dammsuga bostadsmarknaden, och sedan riggat hyrorna.

21 Elo 57min

Ryssland och fredshotet

Ryssland och fredshotet

I veckan ska Trump och Putin träffas i Alaska, och världen håller andan inför vad som väntar. För Rysslands krigsdopade ekonomi finns dock inte så många bra alternativ kvar.

13 Elo 1h 2min

Suosittua kategoriassa Liike-elämä ja talous

sijotuskasti
mimmit-sijoittaa
psykopodiaa-podcast
puheenaihe
rss-rahapodi
ostan-asuntoja-podcast
rss-rahamania
rss-lahtijat
pomojen-suusta
hyva-paha-johtaminen
taloudellinen-mielenrauha
rss-turvacast
sijoituspodi
inderespodi
rss-h-asselmoilanen
rss-paikoillenne-valmiit-laakikseen
rss-rikasta-elamaa
rss-sleekcast
rss-seuraava-potilas
rss-ajankohtainen-kakkosnelonen-24