Glädje på börsen – rapportbolaget rusar
Börsmorgon10 Marras

Glädje på börsen – rapportbolaget rusar

Godmorgon och välkomna till Börsmorgon! Det är äntligen måndag och börsen ser ut att öppna på grönt!
Detta efter nyfunnen börsoptimism då den rekordlånga nedstängningen av den amerikanska statsapparaten ser ut att gå mot sitt slutPå hemmaplan har vi flera bolagsnyheter att hugga tag i - bland annat intervjuar vi Nordrests vd om kvartalsrapportenoch så dra FN:s klimattoppmöte Cop30 igång Brasilien. vi fokar lite extra på hållbarhetstrenden som kom av sig!

Med oss för att göra detta: Johanna Kull hållbarhetsansvarig på DNB Carnegie Private Banking och Di:s egen anlytiker Agnetha Jönsson.

Jaksot(705)

Experten: ”Gapet med Europa och USA börjar minska”

Experten: ”Gapet med Europa och USA börjar minska”

Poddversionen av Börsmorgon fredag den 7 november. Gäst i dagens program är Di:s analytiker Agnetha Jönsson.Programledare är Madeleine Lundberg och Fredrik Lennander.

7 Marras 47min

Rapportmorgon 6 november 2025 – New Wave stiger på rapport

Rapportmorgon 6 november 2025 – New Wave stiger på rapport

07:50: Skanska08.10: Camurus08.20: New Wave08.30: Apotea

6 Marras 56min

"Den stora vändning för konsumenten dröjer"

"Den stora vändning för konsumenten dröjer"

Poddversionen av Börsmorgon torsdag den 6 november. Gäster i dagens program är Sebastian Hallenius allokeringschef Länsförsäkringar och Esbjörn Lundevall, aktiestrateg SEB.

6 Marras 53min

Rapportmorgon: Rus i Storskogen - fall för Sinch

Rapportmorgon: Rus i Storskogen - fall för Sinch

Intervjuer med G5 Entertainment, Storskogen, Ambea, Karnell, Kambi, Medicover, Sinch och Cloetta. Programledare: Madeleine Lundberg och Fredrik Lennander Gäster: John Skogman, daytrader och Ulf Petersson, analytiker på Di.

5 Marras 1h 29min

"Börsguden vill straffa mig"

"Börsguden vill straffa mig"

Poddversionen av Börsmorgon onsdag den 5 augusti.

5 Marras 55min

Expertens finska fastighetscase: "Spännande trigger"

Expertens finska fastighetscase: "Spännande trigger"

Poddversionen av Börsmorgon tisdag den 4 november. Gäster i dagens program är Alexandra Morris, investeringsdirektör på Skagen Fonder och Robert Andersson, analytiker på Di.

4 Marras 45min

Många varningar för tech-bubbla – experten om läget

Många varningar för tech-bubbla – experten om läget

Poddversionen av Börsmorgon måndag den 3 november. Gäster i dagens program är Herman Ohlsson, assisterande förvaltare på Brock Milton Capital och vår egen Julia Forsberg, analytiker här på Di.

3 Marras 41min

Suosittua kategoriassa Liike-elämä ja talous

sijotuskasti
psykopodiaa-podcast
mimmit-sijoittaa
rss-rahapodi
rss-rahamania
rss-lahtijat
herrasmieshakkerit
ostan-asuntoja-podcast
pomojen-suusta
hyva-paha-johtaminen
lakicast
rss-rikasta-elamaa
taloudellinen-mielenrauha
syo-nuku-saasta
rahapuhetta
rss-kaupan-tila
rss-neuvottelija-sami-miettinen
rss-markkinointiradio
rss-seuraava-potilas
rss-paasipodi