Googlen 13 miljardin investointi ja datakeskukset | Korkia
Inderes18 Sep

Googlen 13 miljardin investointi ja datakeskukset | Korkia

Google ilmoitti 13 miljardin euron investoinnista Suomeen, ja se on vasta yksi osa isompaa liikettä: datakeskukset etsivät paikkaa, jossa sähköä on paljon, se on halpaa ja se on puhdasta. Vuonna 2025 Suomessa oli Euroopan halvin sähkö.
Inderesin Iikka Nummisen vieraina ovat Korkialta Jussi Lilja ja Mikko Kantero. Keskustelussa käydään läpi, miksi datakeskukset suuntaavat Pohjolaan, miten sähköstä on tullut pääomaa, minkälainen Korkian hankeportfolio on ja kuinka iso osa hankkeista päätyy lopulta tuotantoon. Mukana myös Korkian arvoketju, Pohjois-Italian ja Chilen projektit, Sievin akkuvarastohankkeen myynti sekä näkemys siitä, missä parhaat investointimahdollisuudet tällä hetkellä ovat — ja miten politiikka vaikuttaa uusiutuvan energian markkinaan.
Tilaa Korkian uutiskirje: https://korkia.fi/tilaa-uutiskirje/
Korkia LinkedInissä: https://www.linkedin.com/company/korkia/
Video on kaupallista yhteistyötä Korkian kanssa.


Vaihtoehtorahastojen hoitaja Korkia Capital Oy. Sijoitustuotteiden hankintaan liittyy aina taloudellinen riski. Sijoitusten arvo voi nousta tai laskea ja sijoitetun pääoman voi menettää osittain tai kokonaan. Aiemman tuotto- tai arvonkehityksen perusteella ei voi muodostaa luotettavia oletuksia tulevasta tuotto- tai arvonkehityksestä. Rahastolle asetettua tavoitetuottoa ei välttämättä saavuteta. Riskit on esitetty tarkemmin virallisessa rahastomateriaalissa.
Aiheet:
(00:00) Googlen 13 miljardin investointi
(01:47) Mikä on Korkia?
(03:59) Suomessa Euroopan halvin sähkö vuonna 2025
(08:22) "Sähkö on pääomaa"
(15:41) Miksi datakeskukset tulevat Suomeen?
(20:37) Korkian portfolio – kuinka iso osa menee tuotantoon?
(26:09) Nykyinen hankevirta
(27:52) Pohjois-Italiassa myytiin hankkeita
(29:03) Arvoketju
(30:59) Chilen projektit
(32:43) Sievin akkuvarastoprojekti myytiin ja akkuvarastobisnes
(37:09) Missä on parhaat mahdollisuudet investoida?
(39:10) "Markkina korjaa itse itsensä"
(40:35) Muutakin energiantuotantoa tarvitaan
(42:47) Miten politiikka vaikuttaa uusiutuvaan energiaan?
(46:45) Miksi sijoittaja valitsee Korkian rahastot?
(48:35) Miten seurata Korkiaa?

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(1494)

Populært innen Business og økonomi

stopp-verden
dine-penger-pengeradet
rss-penger-polser-og-politikk
e24-podden
rss-borsmorgen-okonominyhetene
rss-pa-konto
rss-skravla-gar
lydartikler-fra-aftenposten
finansredaksjonen
utbytte
pengepodden-2
livet-pa-veien-med-jan-erik-larssen
tid-er-penger-en-podcast-med-peter-warren
rss-orjasater
stormkast-med-valebrokk-stordalen
lederpodden
pengesnakk
morgenkaffen-med-finansavisen
liberal-halvtime
rss-markedspuls-2