Kosketuksesta – teoriassa ja kokemuksena

Kosketuksesta – teoriassa ja kokemuksena

Minttu ja Juha keskustelevat omakohtaisesti, minkälaista kosketusta he ovat perheessään kokeneet ja mitä siitä tulisi ajatella? Minkälaista historiaa kätkeytyy kosketukseen tai koskemattomuuteen?

Miten mies ja nainen koskettavat, kuinka paljon sukupuolten tai sukupolvien välillä on eroja kosketuksen kulttuurin suhteen? Entä minkälaisia tunteita kosketus ilmentää? Useimmiten hellyyttä, läheisyyttä, intohimoa ja rakkautta. Joskus kosketus kuitenkin särkee ihmisen kokemuksen itsestä ja toisten turvallisuudesta, silloin, kun kosketus on omat rajat ylittävää tai jopa väkivaltaista.

Minkälaista pääomaa ihminen lopulta saa koskettamisesta ja kosketetuksi tulemisesta? Ja miltä ajattelet oman kosketuksesi oikeastaan toisesta tuntuvan?

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(7)

Populært innen Fakta

fastlegen
dine-penger-pengeradet
relasjonspodden-med-dora-thorhallsdottir-kjersti-idem
rss-strid
treningspodden
foreldreradet
rss-orjasater
jakt-og-fiskepodden
rss-bisarr-historie
rss-kunsten-a-leve
takk-og-lov-med-anine-kierulf
hverdagspsyken
sinnsyn
rss-impressions-2
mikkels-paskenotter
rss-var-forste-kaffe
level-up-med-anniken-binz
gravid-uke-for-uke
nevropodden
fryktlos