Flykten undan fyrverkerierna: Ekots Daniela Marquardt, Berlin.

Flykten undan fyrverkerierna: Ekots Daniela Marquardt, Berlin.

Utrikeskrönikan 2 januari 2019.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Berlin, onsdag.

Jag är tillbaka i huvudstaden efter att ha flytt undan nyårsbombardemanget i Berlin.

En miljon tillfälliga besökare tycker visserligen att Berlin är den bästa staden att fira nyår i. Ingen annan tid på året är så många turister här samtidigt. Men för mig och många Berlinbor är det den mest outhärdliga tiden på året. Det råder fullständigt fyrverkerikrig. Raketerna skjuts inte bara upp i himlen utan tvärs över gatorna i en fräsande, gnistrande och vrålande nyårskamp mellan kvarteren.

Av tidigare misstag har jag lärt mig att åka härifrån när det drar ihop sig. Det blir också ett bra tillfälle att besöka någon stad som jag är nyfiken på men inte har haft tillfälle att besöka på jobbuppdrag. Den här gången blev det Halle.

Halle?! frågade tyska kompisar. Hur kan man få för sig att åka till Halle?? undrade de och det var uppenbart att namnet bara framkallade bilder av de gigantiska kemifabrikerna, den enorma miljöförstörelse som förorsakades där under DDR-tiden, eller kemiarbetarstaden, med de oändliga raderna av anonyma betonglängor.

Men det var inte precis därför vi åkte till Halle, vid floden Saale ett par timmars resa söder om Berlin. Staden,som inte riktigt kan bestämma om den är 1000 eller 1200 år gammal, har mer än så att visa upp. Under kommande år firar Bauhaus-skolan, inte långt därifrån, 100 år. I Halle finns många exempel på den stilbildande arkitekturen.

Här föddes tonsättaren Georg Friedrich Händel 1685. Hallelujakören har säkert många av er hört under de gångna veckornas advent- och julkonserter. Här verkade Martin Luther. Och som på så många håll i de östra delarna av Tyskland finns också här spår av svenskarnas härjningar under 30-åriga kriget. I domen är det framför all det som inte längre syns, de många värdefulla skatterna som de svenska trupperna roffade med sig när de tvingades ut ur staden.

Som ockupanter hade svenskarna visserligen hållit sig relativt lugna i Halle, berättar vår kunnige guide i staden. Men vintern 1637 var osedvanligt kall också för härdade nordbor. De eldade på för att hålla värmen i borgen Moritzburg som var deras högkvarter. Vid något oförsiktigt tillfälle tändes en brasa i ett rum intill krutförrådet. Förödelsen, de sotiga och raserade resterna av borgen vittnar om vilket våldsamt fyrverkeri som måste ha smällt av den gången.

Och idag? Nej, inte heller i Halle slapp vi undan nyårssmällandet men det tog i alla fall slut ett par timmar efter midnatt. Tillbaka i Berlin dånade det fortfarande nästan ett dygn in på det nya året.

Daniela Marquardt, Berlin.
daniela.marquardt@sverigesradio.se

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(2000)

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Utrikeskrönikan 2 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Daniel Alling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Okt 3min

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Utrikeskrönikan 1 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

1 Okt 3min

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Utrikeskrönikan 30 september – hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

30 Sep 3min

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Utrikeskrönikan 29 september – hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

29 Sep 2min

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Utrikeskrönikan 28 september – hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

28 Sep 3min

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

Utrikeskrönikan 25 september – hör Sveriges Radios korrespondent David Rasmusson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

25 Sep 2min

Axel Kronholm: Fågelmysterier i Phnom Penh

Axel Kronholm: Fågelmysterier i Phnom Penh

Utrikeskrönikan 24 september – hör Sveriges Radios korrespondent Axel Kronholm. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

24 Sep 3min

Nina Benner: Den lilla byn lämnar Storbritannien i protest

Nina Benner: Den lilla byn lämnar Storbritannien i protest

Utrikeskrönikan 23 september – hör Sveriges Radios korrespondent Nina Benner. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

23 Sep 2min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
forklart
aftenpodden-usa
popradet
fotballpodden-2
stopp-verden
dine-penger-pengeradet
det-store-bildet
rss-espen-lee-usensurert
rss-gukild-johaug
saken
nokon-ma-ga
hanna-de-heldige
aftenbla-bla
rss-ness
rss-penger-polser-og-politikk
e24-podden
bt-dokumentar-2
frokostshowet-pa-p5