Med Kadaffi och Mando Diao: Johan-Mathias Sommarström, Istanbul
Utrikeskrönikan17 Feb 2020

Med Kadaffi och Mando Diao: Johan-Mathias Sommarström, Istanbul

Utrikeskrönika 17 februari 2020.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Istanbul, måndag.

Det är oktober 2011. I en dammig lagerlokal i den libyska kuststaden Misrata ligger liket av Muammar Kadaffi, mannen som under 42 år var Libyens diktator. Han som kallade sig “kungarnas kung” var en kontroversiell ledare och skrämde världsledare.

De blodiga kvarlevorna låg på betonggolvet – människor kom åkande i timmar på de dammiga ökenvägarna för att se honom.

Utanför lokalen var stämningen euforisk, eller rättare sagt extatisk. Skott i luften blandades med högljudda ”allahu akbar”-skrik och hysteriskt firande. Stämningen liknade så som jag föreställer mig att den kan vara i sekter. Sådana som hjärntvättar.

Undrar om de firat lika intensivt om de vetat vad som komma skulle.

Dammig, svettig och med liklukten fortfarande i näsan åkte jag den delvis sönderbombade ökenvägen i skymningen mot huvudstaden Tripoli. Tuggade på en övergrillad kyckling.

På radion spelades arabisk musik, så plötsligt – i denna avlägsna avkrok på jordklotet, de välbekanta tonerna hemifrån.

Efter Kadaffis lik, i ett inbördeskrig, i öknen. Mando Diaos ”Dance with somebody”.

Min hemlängtan blev med ens intensiv. Tänkte på Borlänge, Dalälven, Dala-Järna, pärlor som få vet är pärlor.

Men det är något speciellt med musik.

Några år senare var jag i ett annat inbördeskrig, det i Jemen. Min jemenitiska medarbetare spelade sin sömniga musik i bilen hela dagarna tills han plötsligt frågade vad jag gillar. Äntligen fick jag spela Jussi Björling, det väckte uppmärksamhet i vägspärrarna kan jag säga och min medarbetare var nog beredd att beställa en smärre sinnesundersökning. Men det gick bra.

Eller i Irak nyligen när jag också fick erbjudandet att spela min musik i bilen. Det blev tyska industrimetalbandet Rammstein – och jag lovar att låtar som “Du hast” och “Ausländer” passar riktigt bra med floden Tigris som kuliss.

Annars ska ju alla som bevakar arabvärlden per automatik gilla den libanesiska sångaren Fairuz, hon är den kanske mest inflytelserika sångerskan i Mellanöstern – hon spelas fortfarande på radio nästan varje morgon. Många från regionen får något nostalgiskt i ögonen bara man nämnder hennes namn.

Man ska liksom gilla henne, jag har försökt men jag går bet. Det är liksom för tråkigt och präktigt och om jag vill vara nostalgisk är det ju inte Fairuz jag ska lyssna på, det är väl snarare Monica Zetterlund eller varför inte Édith Piaf.

Otaliga araber har försökt få mig att förstå Fairuz storhet, ja det har till och med blivit dålig stämning och lite hetsigt när jag trotsigt ifrågasatt den libanesiska sångerskan men jag har fortfarande inte knäck den koden.

En sak är dock säker, musik väcker känslor, blir nostalgi. Ni känner säkert igen det själva men det finns låtar jag inte kan höra längre för att de förknippas med hemska minnen, som min brors död till exempel.

Men det finns också låtar som likt glädjepiller fyller på energin, humöret och gör att man orkar.

Och när det gäller musik vet jag, det finns inte många andra som har så bra musiksmak som jag. Det är jag helt säker på. För jag vet ju vilka låtar och artister som egentligen är bäst.

Johan-Mathias Sommarström, Istanbul
johan-mathias.sommarstrom@sverigesradio.se

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(2000)

Simon Isaksson: Tomattullarnas oanade konsekvenser

Simon Isaksson: Tomattullarnas oanade konsekvenser

Utrikeskrönikan 6 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

6 Okt 3min

Andreas Liljeheden: Frågan jag bävar inför

Andreas Liljeheden: Frågan jag bävar inför

Utrikeskrönikan 5 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

5 Okt 3min

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Utrikeskrönikan 2 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Daniel Alling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Okt 3min

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Utrikeskrönikan 1 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

1 Okt 3min

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Utrikeskrönikan 30 september – hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

30 Sep 3min

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Utrikeskrönikan 29 september – hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

29 Sep 2min

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Utrikeskrönikan 28 september – hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

28 Sep 3min

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

David Rasmusson: Kallt och osexigt, men det funkar

Utrikeskrönikan 25 september – hör Sveriges Radios korrespondent David Rasmusson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

25 Sep 2min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
aftenpodden-usa
forklart
popradet
fotballpodden-2
stopp-verden
det-store-bildet
dine-penger-pengeradet
rss-espen-lee-usensurert
nokon-ma-ga
rss-gukild-johaug
hanna-de-heldige
aftenbla-bla
rss-ness
frokostshowet-pa-p5
bt-dokumentar-2
e24-podden
rss-penger-polser-og-politikk
ta-dokumentar