Jag slipper fira midsommar med statsministern: Andreas Liljeheden, Bryssel

Jag slipper fira midsommar med statsministern: Andreas Liljeheden, Bryssel

Utrikeskrönika 7 juni 2022.

Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

Bryssel tisdag,

Igår var det ju Sveriges nationaldag.

För min del spenderade jag dagen med att knåpa ihop den här krönikan och läsa på om europeiska minimilöner som EU slutförhandlar just nu.

Det blir sällan så mycket till firande av svenska högtider här i Bryssel. Och likadant lär det dessvärre bli om några veckor, på midsommar.

EU har i stort sett alltid toppmöte på midsommarafton. Vilket gör att det är svårt att fira, i alla fall på rätt dag.

För några år sedan gjorde jag ett tappert försök. En innovativ fotograf som jag jobbade med då byggde ihop en midsommarstång av stativ, mickhållare och sladdar, som vi kunde dansa kring i det stora pressrummet i väntan på att statsministern skulle komma ut och prata efter mötet.

Festligare än så har det inte blivit. Och vi svenskar i Bryssel brukar istället få fira mer traditionellt på lördagen.

Men nästa år kan det bli annorlunda.

Vid årsskiftet, januari 2023, tar nämligen Sverige över EU:s roterande ordförandeskap. Det är svenska regeringen som då sätter agendan och bestämmer när det ska vara möten.

Jag fick den preliminära kalendern av EU-minister Hans Dahlgren förra veckan i samband med att han la fram Sveriges övergripande prioriteringar för ordförandeskapet.

Jag vände direkt på pappret och ögnade snabbt igenom mötena i juni.

Inget toppmöte på midsommar. Det skjuts fram till veckan därpå.

För första gången på många år kommer alltså Sveriges statsminister inte tillbringa en av våra största högtider i Europabyggnaden i Bryssel. Och vi journalister behöver inte häcka i ett stort pressrum för att vänta på att statsministern ska komma ut och säga något, som om vi ska vara helt ärliga, få svenskar är intresserade av att höra just den dagen.

Jag fick som sagt den här agendan av EU-minister Hans Dahlgren. Han brukar också vara med på midsommartoppmötena i egenskap av statsministerns högra hand.

Just EU-ministern, vem det nu blir efter valet i höst, lär med allra största sannolikhet kunna fira midsommar i Sverige nästa år. Regeringen har nämligen inte bara sett till att det inte är något toppmöte på midsommarafton utan man har också petat in ett informellt möte med EU-ministrarna i Sverige, dagen innan.

Liksom för att verkligen se till att det blir midsommarfirande på hemmaplan.

Eller vad säger EU-ministern själv:

Var det planerat?

Det var planerat…., (host)….det här är ett stort pussel som skal läggas med alla andra möten också det var nog mer en slump.

Slump eller inte. När vi journalister sitter där i pressrummet och väntar på statsministern om några veckor medan större delen av befolkningen är ute och dansar kring stången, sjunger, äter sill och drick snaps, då kan vi ändå göra med förhoppningen att vi nästa år också ska få vara med och fira.

Andreas Liljeheden, Bryssel
andreas.liljeheden@sverigesradio.se

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(2000)

Lina Malers: Två hem och ett bröllop

Lina Malers: Två hem och ett bröllop

Utrikeskrönikan 7 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Lina Malers. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

7 Okt 3min

Simon Isaksson: Tomattullarnas oanade konsekvenser

Simon Isaksson: Tomattullarnas oanade konsekvenser

Utrikeskrönikan 6 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Simon Isaksson. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

6 Okt 3min

Andreas Liljeheden: Frågan jag bävar inför

Andreas Liljeheden: Frågan jag bävar inför

Utrikeskrönikan 5 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Andreas Liljeheden. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

5 Okt 3min

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Daniel Alling: Trump – ett barn av sin stad NYC

Utrikeskrönikan 2 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Daniel Alling. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

2 Okt 3min

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Fredrik Wadström: Finländska fotbollsfans kan sin belarusiska nutidshistoria

Utrikeskrönikan 1 oktober – hör Sveriges Radios korrespondent Fredrik Wadström. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

1 Okt 3min

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Love Lyssarides: På close friends finns inte Hamas

Utrikeskrönikan 30 september – hör Sveriges Radios korrespondent Love Lyssarides. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

30 Sep 3min

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Mona Ismail Jama: Dineo och Elizabeth var någons allt – säg deras namn

Utrikeskrönikan 29 september – hör Sveriges Radios korrespondent Mona Ismail Jama. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

29 Sep 2min

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Ginna Lindberg: Vad gör Trump utan tv-kameror?

Utrikeskrönikan 28 september – hör Sveriges Radios korrespondent Ginna Lindberg. Lyssna på alla avsnitt i Sveriges Radios app.

28 Sep 3min

Populært innen Politikk og nyheter

giver-og-gjengen-vg
aftenpodden
forklart
aftenpodden-usa
stopp-verden
fotballpodden-2
popradet
dine-penger-pengeradet
rss-gukild-johaug
nokon-ma-ga
rss-espen-lee-usensurert
det-store-bildet
hanna-de-heldige
aftenbla-bla
rss-ness
rss-penger-polser-og-politikk
frokostshowet-pa-p5
bt-dokumentar-2
ta-dokumentar
rss-borsmorgen-okonominyhetene