Nye valg i Europa, tysk/Tusk agent i Polen, ekstremvær og Melkøya
PoliTickr13 Aug 2023

Nye valg i Europa, tysk/Tusk agent i Polen, ekstremvær og Melkøya

Kort oppsummering av kaoset i Spania, hvor den politiske tusseladden Puigdemont sitter i Waterloo(!) med nøkkelen til Statsministerembedet. Han har urealistiske krav, så mye tyder fortsatt på omvalg. Samtidig forbereder Polen seg på valg. President Duda har varslet nyvalg i oktober. Det høyrepopulistiske "Lov og orden"-partiet styrer både presidentembetet og regjeringen. Statsminister Morawiecki beskylder opposisjonskanidaten - tidligere statsminister i Polen og president i EU-kommisjonen, Donald Tusk - for å være en tysk agent som jobber for Tyskland heller enn Polen. Men bakom det hele styres det meste av "partieier" Kaczynski, som ikke stiller til valg - men kontrollerer både Duda og Morawiecki. Den polske regjeringen forsøker å undergrave rettssystemet, så det ligger også i potten under valget. Ellers snakker vi om ekstremvær, klimaendringer og hvordan det påvirker valg, eller om det fortsatt er økonomi som trumfer dagsorden. Til slutt blir det en lengre runde om Melkøya, som Amund kjenner godt til fra sin tid som statssekretær i Olje- og Energidepartementet. Tore spør og Amund svarer. Melkøya er en god illustrasjon på flere av de politiske dilemmaene som klimakrisen skaper rundt behovet for en enorm energiomstilling.

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Avsnitt(49)

Chile! Honduras!

Chile! Honduras!

Juleepisode! Tarjei og Amund analyserer valgene i Chile og Honduras! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

19 Dec 202543min

Argentina!!

Argentina!!

Det har vært mellomvalg i Argentina! Amund og Tarjei diskuterer valgresultatet og mer! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

13 Nov 202538min

Nederland og Tanzania

Nederland og Tanzania

Det har vært valg i Nederland! Amund og Tarjei analyserer valget, og mye mer. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

9 Nov 202546min

Resultat i Moldova og Tsjekkia

Resultat i Moldova og Tsjekkia

Det har vært valg i Moldova og Tsjekkia! Amund og Tarjei diskuterer resultatene i denne podcasten. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

7 Okt 202540min

Bolivia! Moldova!

Bolivia! Moldova!

Tarjei og Amund er tilbake etter sommeren, og er klare for en høst full av spennende valg. Først ut er en episode om valget i Bolivia og det forestående valget i Moldova. Begge viktige valg. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

4 Sep 202538min

Spania er tilbake i podden!

Spania er tilbake i podden!

Det er ruskevær i spansk politikk, det blir nyvalg i Nederland og Tsjekkisk politikk roer seg etter skandalen. Amund og Tarjei snakker om dette og mer i denne sommerepisoden av podden. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

20 Juni 202538min

Tett valg i Polen, turbulent i Sør Korea og skandaler i Tsjekkia, med mer!

Tett valg i Polen, turbulent i Sør Korea og skandaler i Tsjekkia, med mer!

Et veldig jevnt valgresultat i Polen, en turbulent periode i Sør Korea og skandaler i Tjsekkia. Amund og Tarjei analyserer og kommenterer dette og mer i denne episoden. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

6 Juni 202553min

Romania, Polen, Albania and Portugal!

Romania, Polen, Albania and Portugal!

Amund og Tarjei snakker om valgene i Albania, Romania, Portugal og Polen. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

20 Maj 202547min

Populärt inom Politik & nyheter

svenska-fall
p3-krim
rss-krimstad
motiv
flashback-forever
aftonbladet-krim
spar
rss-viva-fotboll
krimmagasinet
rss-krimreportrarna
rss-sanning-konsekvens
rss-vad-fan-hande
blenda-2
politiken
fordomspodden
svd-nyhetsartiklar
rss-frandfors-horna
olyckan-inifran
rss-flodet
rss-svalan-krim