
Sisarukset kertovat Hailuodosta
Piekkolan sisarukset kertovat Hailuodosta omia muistojaan ja havaintojaan. Keskustelualustana on visuaalinen tarinakartta Hailuodosta. Siinä on kuvattu Hailuodon maamerkkejä, taloja, luontoa, historiaa, majakkapihaa, merta ja elinkeinoja. Historian taruolentoja, uusia ilmiöitä ja henkilöitä. Keskustelun päivä oli perinnepäivä, jolloin asioita on hyvä muistella.
16 Feb 29min

Juhannuksen saunafilosofiaa 2
Juhannuksen aikaan on ihana käydä saunassa ja ajatella. Kuvassa punaisen talon vieressä on sauna, joka lämpiää usein. Kesällä, syksyllä, talvella ja keväällä. Sauna herättää aina luovuuden ajatukset kiukaan sihistessä ja tekee onnelliseksi. Pohdin myös rakkauden teemaa aivan loputtomasti. Mietin, kuinka monta juhannussaunaa minulla vielä lämpiää. Mietin, kuinka kauan rakastan.
22 Okt 202414min

Karpalosuo, Hailuoto Pohjoisranta
Syyskuun lopun aurinkoinen suo veti vastustamattomasti puoleensa karpalosuolle. Menimme tutulle suolle, jota pitkin pääsisi myös Karvon pookille. Väsytimme itsemme niin, että pookille meno jäisi toiseen kertaan. Luonnossa liikkumista arvostaa, kun on kahlannut läpi kiireisen työelämän. Suo on pehmeä ja hyllyvä alusta tallustaa ja poimia karpaloita. Hieman dramatiikkaakin saimme, kun mieheni kävi heti retken alussa tutkimassa suota. Meinasi jäädä mättäälle tyhjän karpaloastiansa kanssa. Onneksi älysi sentään lompsia turvallisemmalle alueelle. Suon reunaan.
2 Okt 202415min

Tarinakartta Hailuodosta
Päivitys 8.7.24: Oulu 1, Oulu 2 ja Oulu 3 ovat 1960-luvulla kasuunin päälle rakennettuja pohjamajakoita, eivätkä suinkaan uponneet. Historiassa onnkuitenkin laiva nimeltä Oulu 2, joka upposi. Haluan tässä tarinakartassa painottaa sitä, että Hailuodossa pidetään matkailijoista, jotka käyttävät saaren palveluita. Asuntovaunuille on vain kaksi paikkaa, jonne voi laillisesti leiriytyä eli Ailasto ja Luotsihotelli. Mielikuvituskartta Hailuodon saaresta, ksnsallismaisemasta, kuvaa saaren paikkoja, rakennuksia, luontoa, elinkeinoja, kalastusta, maanviljelystä, majakkaa, historiaa, haaksirikkoja ja kummituksia sekä hyviä haltijoita Hailuodon rikkaista ksnsantarinoista. Kaikkiin kuvaamiani asioihin minulla on monen vuoden ajalta saatua tietoa ja kokemuksia. En ikinä olisi uskonut, miten paljon kiinnostavaa löydän tältä hienolta merensarelta.
4 Juli 202427min

Linturetki Varvarintieltä Kirkkosalmen lintutornille ja Kirkonkarin luontopolulle toukokuussa 2024
Linturetki Hailuodossa toukokuussa on yllätyksiä täynnä. Kuvan ristisorsa näkyi lähes kotipihalla, viljelyspellolla. Matka jatkui Kirkkosalmen lintutornille ja Kirkonkarin luontopolulle. Kirkkosalmen lintutorni oli uudistettu joiltain osin hienosti. Sielläboli uudet liitutaulut. Kuuntelin ja katselin lintuja ihmetellen kaikkea ihanuutta luonnossa. Kahvit ja eväät maistuivat.
28 Maj 202420min

Lasten opastettu luontopolku Hailuodossa
Tervetuloa lasten luontopolulle Hailuodon Marjaniemeen, majakan ympäristöön. Helppo ja esteetön. Opas antaa tehtävät ja polku voi alkaa. Tehtävät on helppo tehdä vaikka kaverin kanssa ja oppia yhdessä. Palvelu on maksullinen. Lapsiystävällinen hinta. Tiedustelut info@mrssantasite.com
25 Maj 20244min

Tea Merjovirta kertoo työstään luotsivälittäjänä
Luotsivälittäjä Tea Merjovirta kertoo entisestä työstään luotsivälittäjänä. Hän halusi ehdottomasti vierailla Marjaniemen majakassa, jossa haastattelin häntä hänen mielenkiintoisesta työstään. Vaikka hän ei sitä enää tee, hän toimii merenkulun muissa tehtävissä ja vierailee eri majakoilla, koska ne ovat niin hienoja paikkoja. Kysyin, mikä on VTS-torni majakan vieressä ja hän kertoi sen tehtävästä. Samoin halusin tietää, mikä toinen majakan vierellä seisova rakennelma on. Se on AIS. Tarkempi tieto kuuluu podcastissa. Kannattaa kuunnella!
29 Juni 20236min