Språktidningens podd

Språktidningens podd

I Språktidningens podd diskuterar vi aktuella språkfrågor med fokus på svenska språket. Vi tar upp allt från språkvård, språkhistoria och grammatik till slang, nyord och dialekter. I podden möter Språktidningens chefredaktör Anders Svensson forskare, språkvårdare och andra experter.

Den här podcasten är hämtad från ett öppet RSS-flöde och publiceras inte av Podme. Den kan innehålla reklam.

Avsnitt(121)

Läsarnas språkfrågor: Kviss och andra ord som inte finns i SAOL - Språktidningens podd: avsnitt 33

Läsarnas språkfrågor: Kviss och andra ord som inte finns i SAOL - Språktidningens podd: avsnitt 33

Är kviss en bra försvenskning av lånordet quiz? Går det bra att använda ord som inte finns i Svenska Akademiens ordlista? Och varför använder vi tvekljud som eh? Språkvetaren Lena Lind Palicki och Spr...

1 Mars 202228min

Sprickan mellan språkpoliser och språkvårdare – Språktidningens podd: avsnitt 32

Sprickan mellan språkpoliser och språkvårdare – Språktidningens podd: avsnitt 32

Språkpoliser och språkvårdare brukar vara överens om att svenskan ska vårdas och värnas. Ändå hamnar de ofta i konflikt. Hur kommer det sig att de har så svårt att förstå varandra? Vad är det som irri...

24 Jan 202244min

Så präglar pandemin 2021 års nyordslista: Språktidningens podd - avsnitt 31

Så präglar pandemin 2021 års nyordslista: Språktidningens podd - avsnitt 31

Coronapandemin präglar även 2021 års nyordslista. Men den innehåller också en rad engelska lånord. Är det en ovanligt deppig lista? Och är de engelska lånen i svenskan ett bekymmer? Nyordsredaktörerna...

27 Dec 202127min

Nedläggningshotet mot Svenska Akademiens ordbok - Språktidningens podd: avsnitt 30

Nedläggningshotet mot Svenska Akademiens ordbok - Språktidningens podd: avsnitt 30

Svenska Akademien överväger att dra in finansieringen till Svenska Akademiens ordbok. Om planerna blir verklighet riskerar en av världens mest anrika ordböcker att gå i graven. I det här avsnittet sam...

13 Dec 202127min

Förortsslang i innerstaden – Språktidningens podd: avsnitt 29

Förortsslang i innerstaden – Språktidningens podd: avsnitt 29

Slang från förorten hörs oväntat ofta på den gymnasieskola i Stockholms innerstad som Henning Årman har studerat. Och det är också ett språk som ger en viss status. Men elever som kommer från förorten...

6 Dec 202129min

Därför gjorde rösträtten avtryck i språket - Språktidningens podd: avsnitt 28

Därför gjorde rösträtten avtryck i språket - Språktidningens podd: avsnitt 28

Hösten 1921 fick kvinnor för första gången rösta i ett riksdagsval. Fem kvinnor valdes också in i riksdagen. Kvinnornas inträde i politiken blev direkt en språkfråga - och i förlängningen bidrog det t...

1 Nov 202118min

Så gjorde snippa och slidkrans succé - Språktidningens podd: avsnitt 27

Så gjorde snippa och slidkrans succé - Språktidningens podd: avsnitt 27

Få ord är så laddade som de som beskriver sex och kön. Ändå har nya ord som snippa och klittra snabbt etablerat sig i svenskan. Hur kom det sig att de så snabbt tog plats i språket? Och hur ser recept...

18 Okt 202125min

Är det dags för en dom-reform? Språktidningens podd: avsnitt 26

Är det dags för en dom-reform? Språktidningens podd: avsnitt 26

Har det blivit dags för en dom-reform? Blir det vanligare med nakna verb? Är modeordet episk här för att stanna? Och borde chèvre uttalas tjävre i svenskan? Språkvetaren Lena Lind Palicki och Språktid...

30 Aug 202127min

Populärt inom Vetenskap

p3-dystopia
dumma-manniskor
allt-du-velat-veta
medicinvetarna
svd-nyhetsartiklar
kapitalet-en-podd-om-ekonomi
sexet
rss-ufobortom-rimligt-tvivel
rss-kriminologerna
bildningspodden
rss-vetenskapsradion-2
halsorevolutionen
rss-broccolipodden-en-podcast-som-inte-handlar-om-broccoli
det-morka-psyket
paranormalt-med-caroline-giertz
dumforklarat
rss-spraket
vetenskapsradion
pojkmottagningen
rss-odla