88: Besvärliga människor
Kapitalet29 Loka 2018

88: Besvärliga människor

Entreprenörer lyfts ofta fram som det enda som står mellan oss och samhällets totala undergång. Men hur ligger det till egentligen? Åsa och Gunnar dyker ner i historieböckerna och hittar skattesmitande valloner, illegala arbetsförmedlingar och en kvinna som var så bra på att driva företag att hon blev anklagad för att vara häxa.

Tämä jakso on lisätty Podme-palveluun avoimen RSS-syötteen kautta eikä se ole Podmen omaa tuotantoa. Siksi jakso saattaa sisältää mainontaa.

Jaksot(559)

474: Ozempic och Viktväktarnas kollaps

474: Ozempic och Viktväktarnas kollaps

Under en kort tid var ett danskt läkemedelsföretag Europas mest värdefulla bolag. Sedan kom verkligheten ikapp.

28 Syys 39min

473: Dieselkrisen och världsekonomins tilltagande magkatarr

473: Dieselkrisen och världsekonomins tilltagande magkatarr

Vi har en ny kris på gång: Priset på diesel är högre än någonsin, men varför då? Och vad får det för betydelse? Vi sammanfattar allt elände som inträffat medans vi svenskar ägnat oss åt valet.

21 Syys 43min

472: Expropriering

472: Expropriering

Försvaret vill expropriera en ryskägd fastighet vid marinbasen Muskö, hur går det till?

14 Syys 29min

471: Förmögenhetsskatten – vad är det vi bråkar om?

471: Förmögenhetsskatten – vad är det vi bråkar om?

Vänsterpartiet vill införa en ny förmögenhetsskatt, och nu trängs Sveriges näringslivspersonligheter på debattsidorna. Här är historien om en av Sveriges mest kontroversiella skatter.

7 Syys 47min

470: Högkonjunktur i kriminalvården

470: Högkonjunktur i kriminalvården

Lyssnarfråga: Vad kostar svenska fängelser, och vad händer nu när fler ska sitta inne? Vi plockar upp handsken, och går på tur i den svenska och bulgariska kriminalvården.

31 Elo 40min

469: Destination Gotland och Stefan Sauks vrede

469: Destination Gotland och Stefan Sauks vrede

Är det för dyrt att resa till Gotland? Det dyker Stefan Sauk och Alex Schulman i alla fall. Vi berättar historien om den avskydda färjan till Gotland.

24 Elo 45min

468: Delad ekonomi, Brexit och dyra "tokens"

468: Delad ekonomi, Brexit och dyra "tokens"

Vi önskar alla lyssnare en underbar sommar med säsongens sista avsnitt. Vi pratar om Brexit (en dyr historia), vi pratar om olika sätt att dela en ekonomi och så pratar vi om AI-bubblan. Pyser den ut ...

29 Kesä 35min

313: Ska centralbanken vara självständig?

313: Ska centralbanken vara självständig?

REPRIS: Sedan 90-talet råder en helig idé om centralbankernas självständighet från politiken. Är den idén omodern? Avsnittet sändes första gången 2023.

22 Kesä 25min

Suosittua kategoriassa Liike-elämä ja talous

sijotuskasti
vallattomat
psykopodiaa-podcast
mimmit-sijoittaa
rss-rahapodi
rss-oivalluksia-rahasta-elamasta
rss-hereilla
hyva-paha-johtaminen
ostan-asuntoja-podcast
rss-sisalto-kuntoon
rss-sami-miettinen-neuvottelija
rss-porssipuhetta
rss-rahamania
rss-bisnesta-bebeja
rss-karon-grilli
rss-startup-ministerio
rss-paasipodi
rss-hilden-kaira
rss-alanvaihtajat
rss-20-30-40-podcast