TKI - Tule, koe ja innostu - Osa 4: Näkökulmia muutokseen: opiskelu kansainvälisissä projekteissa
Turun AMK16 Feb 2023

TKI - Tule, koe ja innostu - Osa 4: Näkökulmia muutokseen: opiskelu kansainvälisissä projekteissa

Mitä on opiskelu kansainvälisissä projekteissa? Mitä opiskelija saa kansainvälisessä projektissa toimimisesta? Tämä on TKI - tule, koe, innostu -podcastsarja opintojen mahdollistamisesta TKI-projekteissa. Vetäjänä lehtori Milla Järvipetäjä.

TKI näyttäytyy ammattikorkeakouluissa erityisesti erilaisina tutkimus- ja kehittämisprojekteina. Projekteissa on mukana niin opetushenkilöstöä kuin projektiammattilaisia ja opiskelijoita. Parhaimmillaan TKI-toiminta hyödyntää näitä kaikkia, mutta aivan yksinkertaista TKI-opinnollistaminen ei aina ole.

Tässä jaksossa Järvipetäjän kanssa keskustelemassa ovat opiskelijat Fiona Syrén, Marika Schulze ja Lotta Erkkilä. He keskustelevat aiheesta opiskelijana kansainvälisissä projekteissa.

Opiskelu projekteissa on erilaista kuin tavallinen opiskelu. Asioihin pystyy syventymään eri tavalla. Opinnoista saa itse projektityön lisäksi paljon muuta, kun pitää kantaa vastuuta omasta tekemisestä sekä edustaa omaa AMK:ia ja kotimaata. Projektityön myötä myös omat urapolut selkenevät.

Opiskelijoiden oma mukavuusalue venyy ja varmuus kasvaa kansainvälisissä projekteissa. Haasteitakin on, mutta se kannattaa!

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(89)

Populært innen Fakta

fastlegen
dine-penger-pengeradet
relasjonspodden-med-dora-thorhallsdottir-kjersti-idem
foreldreradet
mikkels-paskenotter
treningspodden
rss-kunsten-a-leve
rss-strid-de-norske-borgerkrigene
sinnsyn
rss-sarbar-med-lotte-erik
tomprat-med-gunnar-tjomlid
jakt-og-fiskepodden
gravid-uke-for-uke
fryktlos
hverdagspsyken
hagespiren-podcast
rss-var-forste-kaffe
dopet
rss-bak-luftfarten
sovnlos