TFP #039 Stefan Graff-Lonnevig - GTD miniserie del 2 av 5  - Kalendern

TFP #039 Stefan Graff-Lonnevig - GTD miniserie del 2 av 5 - Kalendern

I avsnitt #039 För shownotes läs mer på flawd.se/tfp039 Välkommen till del 2 av 5 i vår miniserie om GTD - Getting Things Done. Världens mest populära ramverk för produktivitet. Stefan Graff-Lonnevig är management konsult från Centigo och utbildar även inom GTD. I detta avsnittet pratar vi om kalendern. En viktig pusselbit inom stressfri produktivitet. Vi lär oss att vi för in tre saker vi för in i kalendern: Tidsspecifika aktiviteter, Dagsspecifika aktiviteter och Dagsspecifik information Stefan berättar mer om hur vi kan använda kalendern i detta avsnittet. Detta är del två i vår miniserie på 5 delar, så om du inte lyssnat på föregående avsnitt, se till att göra det först. Njut av detta spännande avsnitt om kalendern.

Subscribe: iTunes | Android | RSS | Stitcher

Vem? Stefan Graff Lonnevig, som är management konsult på Centigo. Stefan är också certifierad utbildare inom GTD (Getting Things Done). Stefan håller kurser i denna GTD metodiken i Sverige. Utvalda länkar: Fem stegen av GTD
  • Samla in
  • Bearbeta
  • Organisera
  • Gå igenom
  • Utföra
Shownotes
  • 2.30 Presenterar stefan
  • 3.30 De fem stegen
    • 1. Samlar in,
    • 2. Bearbetar,
    • 3. Organiserar (externt system),
    • 4. Gå igenom
    • 5. Utföra
  • 3.45 Kalendern! Filofax? De flesta använder kalender. Här lär Stefan oss nyanser. Vad har vi på våra aktivitetslistor vi lärde oss förra veckan? Vad ska vi ha i kalendern? Jo. Det som är hårt tidsbundet
  • 4.30 tre saker vi för in i kalendern.
    • Tidsspecifika aktiviteter
    • Dagsspecifika aktiviteter
    • Dagsspecifik information
  • 5.05 Tidsspecifika aktiviteter: exempel möten.
  • 5.30 Dagsspecifik aktivitet: är en aktivitet som inte är bunden till en tid, men behövs göras på den specifika dagen
  • 5.50 Dagsspecifik information: Mamma fyller år imorgon, eller en så kallad " Någon/kanske aktivitet " som jag vill bli påmind om en särskild dag.
  • 6.30 Varför vara strikt med kalendern? Din absolut mest värdefulla resurs i livet är TID. Därför är din tid viktig att hantera.
  • 7.50 Stefan använder

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(75)

Populært innen Fakta

fastlegen
dine-penger-pengeradet
relasjonspodden-med-dora-thorhallsdottir-kjersti-idem
treningspodden
foreldreradet
jakt-og-fiskepodden
rss-orjasater
rss-kunsten-a-leve
rss-strid-de-norske-borgerkrigene
tomprat-med-gunnar-tjomlid
mikkels-paskenotter
sinnsyn
hverdagspsyken
gravid-uke-for-uke
rss-var-forste-kaffe
fryktlos
smart-forklart
hagespiren-podcast
dopet
kvallm