KKO:2023:79 Oikeudenkäyntimenettely, Todistelu, Esitutkintakertomuksen huomioon ottaminen oikeudenkäynnissä, Todistajan kieltäytymisoikeus
KKO puhuttuna26 Okt 2023

KKO:2023:79 Oikeudenkäyntimenettely, Todistelu, Esitutkintakertomuksen huomioon ottaminen oikeudenkäynnissä, Todistajan kieltäytymisoikeus

Kokoteksti Finlexissä

Sisarukset A ja B olivat käräjäoikeudessa syytteessä yhdessä tehdystä murhasta. Syyttäjä oli nimennyt heidät molemmat asianosaisina kuultaviksi todistelutarkoituksessa. A ja B olivat kieltäytyneet kuulemisestaan käräjäoikeudessa. Käräjäoikeus oli ottanut heidän esitutkinnassa antamansa kertomukset vastaan näyttönä videotallenteelta. Käräjäoikeus oli lukenut teon A:n syyksi ja hylännyt B:tä koskevan syytteen. A oli valittanut käräjäoikeuden tuomiosta hovioikeuteen. B:n osalta käräjäoikeuden tuomio oli jäänyt lainvoimaiseksi. Syyttäjä oli nimennyt B:n todistajaksi hovioikeudessa. B oli kieltäytynyt todistamasta, koska hän oli A:n sisar.

Korkein oikeus katsoi, että B:n esitutkintakertomusta ei saanut hovioikeudessa käyttää todisteena, kun B oli kieltäytynyt häntä ensi kertaa tuomioistuimessa todistajana kuultaessa todistamasta sisartaan koskevassa asiassa.

Denne episoden er hentet fra en åpen RSS-feed og er ikke publisert av Podme. Den kan derfor inneholde annonser.

Episoder(152)

Populært innen Fakta

fastlegen
dine-penger-pengeradet
relasjonspodden-med-dora-thorhallsdottir-kjersti-idem
foreldreradet
treningspodden
jakt-og-fiskepodden
rss-kunsten-a-leve
rss-kull
mikkels-paskenotter
rss-sarbar-med-lotte-erik
sinnsyn
rss-strid-de-norske-borgerkrigene
tomprat-med-gunnar-tjomlid
gravid-uke-for-uke
hverdagspsyken
takk-og-lov-med-anine-kierulf
smart-forklart
rss-bisarr-historie
teknologi-og-mennesker
hagespiren-podcast